Nasz dzisiejszy ranking ciśnieniomierzy stworzyliśmy z myślą o osobach starszych. Mowa w tym wypadku o odbiorcach, którzy chcą zakupić dobry i niedrogi ciśnieniomierz z  konkretnymi udogodnieniami. Obecnie na rynku mamy szeroką bazę urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi i tętna. Jednak nie wszystkie ciśnieniomierze są takie same. Niektóre z nich są łatwiejsze a niektóre trudniejsze w obsłudze. A osoby starsze zazwyczaj mają problem z bardziej zaawansowanym sprzętem, dlatego bardzo często wybierają urządzenia proste w obsłudze. Ciśnieniomierze zaawansowane technologicznie w większości mają specjalistyczne funkcje jak. np. wykrywanie migotania przedsionków, niektórymi modelami można wykonać np. badanie EKG.

Specjalistyczne funkcje są bardzo przydatne zwłaszcza dla osób mających zdiagnozowane różnego rodzaju patologie układu krążenia. Z kolei w przypadku gdy osoba starsza wymaga jedynie monitorowania ciśnienia krwi i tętna systematycznie lub sporadycznie wystarczy jej podstawowy model ciśnieniomierza. Natomiast w przypadków kiedy mamy różne jednostki chorobowe układu krążenia szukajmy ciśnieniomierzy z odpowiednimi funkcjami jak. np. wykrywanie arytmii, migotanie przedsionków, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Również może się przydać funkcja wykrywania udarów zwłaszcza dla osób, które już przeszły ten stan albo są w grupie większego ryzyka. Wtedy musimy szukać urządzeń bardziej zaawansowanych i nauczyć się ich obsługi. W większości elektroniczne ciśnieniomierze bardziej zaawansowane technologicznie wcale też nie są trudne w obsłudze, wystarczy tak naprawdę przeczytać instrukcję obsługi aby poznać funkcjonowanie sprzętu.

Jaki zatem wybrać aparat pomiarowy dla osoby starszej, seniora?

Tutaj musimy zaznajomić Państwa z różnymi modelami ciśnieniomierzy jakie obecnie możemy wyróżnić na rynku. I są to powszechnie znane ciśnieniomierze elektroniczne naramienne i nadgarstkowe. Naramienne czyli nasz pomiar odbywa się na ramieniu oraz nadgarstkowe pomiar w takim przypadku wykonujemy na nadgarstku. Istnieją również ciśnieniomierze zegarowe oraz półautomatyczne. Zegarowe ciśnieniomierze na pewno większość starszej populacji widziało i użytkowało. Są to jedne z najstarszych modeli urządzeń do pomiaru ciśnienia. Taki model nie wymaga zastosowania baterii, powietrze wtłaczane jest ręcznie przez dołączaną do zestawu pompkę do ciśnieniomierza. Ten rodzaj ciśnieniomierzy w powszechnej opinii wielu lekarzy uznawany jest za najbardziej wiarygodny. Taki ciśnieniomierz na początku może wydawać się trudny w obsłudze. Jednak po zaznajomieniu się ze sprzętem i podstawową wiedzą przekonamy się, że jest to urządzenie proste w obsłudze. Zazwyczaj są to ciśnieniomierze bezawaryjne, czasami trzeba jedynie wymienić pompkę, ponieważ może stracić swoją elastyczność lub mankiet kiedy się przetrze. Ale to bardzo rzadko częściej w gabinetach medycznych kiedy pomiar wykonywany jest przy dużej ilości osób.

Zaletą aparatów ręcznych jest bardzo dokładny pomiar oraz ich duża bezawaryjność. Wadą na początku może być wdrożenie się w prawidłowy pomiar, wymaga to od nas jedynie poznania kilku czynności. A mianowicie wiedzy do jakiej wartości pompujemy powietrze oraz usłyszenie pierwszego sygnału w stetoskopie i ostatniego, zapamiętanie albo zapisanie go. Jak widać te czynności nie są skomplikowane jednak problem tutaj może mieć osoba z ograniczeniami słuchu. Również dla niektórych osób problem może stanowić bardzo mały manometr na którym odczyt pomiarów dla osoby słabiej widzącej jest również kłopotliwy. Jednak tutaj niektórzy producenci wzięli ten fakt po uwagę i zaczęli produkować ciśnieniomierze z dużym manometrem jak np. w modelu LD-100. Taki manometr ma spory rozmiar i nawet osoba słabiej widząca nie powinna mieć problemów z odczytem danych. Drugą rzeczą, która może także sprawiać kłopot podczas pomiaru jest zsynchronizowanie całego sprzętu z pomiarem. Bo przy ciśnieniomierzach zegarowych, kiedy pomiaru dokonujemy samodzielnie.

Musimy najpierw odpowiednio nałożyć mankiet potem włożyć pod niego słuchawkę, przy tym odpowiednio trzymać dłoń oraz pompować powietrze obserwują manometr, który trzymamy w dłoni. Czasami jest to trudne zwłaszcza na początku dla osoby zdrowej a co dopiero schorowanej. Dlatego tutaj również można sobie poradzić i dla osób z ograniczeniami zdrowotnymi wybierać ciśnieniomierze mające zintegrowaną pompkę z manometrem co zapewnia wygodniejsze trzymanie w dłoni. Więc tak naprawdę na większość problemów związanych z użytkowaniem aparatu pomiarowego jest zawsze możliwość wybrania ciśnieniomierza z takimi udogodnieniami. Ciśnieniomierze zegarowe będą odpowiednie dla osób starszych, które są w stanie samodzielnie dokonać pomiaru ciśnienia ale również sprawdzą się dla opiekunów, którzy dokonują pomiaru podopiecznym. Dla osób z różnymi dysfunkcjami należy wybierać aparaty z udogodnieniami jak większy manometr czy zintegrowany zegar z pompką.

Obok zegarowych ciśnieniomierzy mamy również półautomatyczne to połączenie elektroniki z manualnym sprzętem. To opcja dla osób, które nie chcą rezygnować z aparatów zegarowych ale oprócz ciśnienia krwi muszą również monitorować tętno. Taki model ciśnieniomierza działa na baterie, ponieważ na ekranie wyświetla się pomiar ciśnienia i tętna. A powietrze jest wtłaczane automatycznie przy pomocy pompki. Są to również bardzo dobre i precyzyjne ciśnieniomierze, które szczególnie użytkuje grono starszych osób.

Ciśnieniomierze naramienne elektroniczne podobnie jak nadgarstkowe wymagają zasilania bateriami, niektóre modele posiadają również zasilacz czasami dołączony do zestawu a czasami taki trzeba zakupić. Naramienne uważane są za bardziej precyzyjne niż te nadgarstkowe, jednak kiedy wybierzemy sprzęt dobrej jakości to także bardzo dokładny może być ciśnieniomierz nadgarstkowy. Naramienne modele polecane są dla osób, które często muszą wykonywać pomiar w domu, przy badaniu najczęściej musimy podwinąć rękaw do góry co może wiązać się z nadmiernym uciskiem. W takim przypadku kiedy mamy zbyt ciasne ubranie należy je ściągnąć do badania. Dlatego z takiego ciśnieniomierza podobnie jak z zegarowych i półautomatów, które również są naramienne najlepiej korzystać w domu albo w miejscu gdzie swobodnie możemy ściągnąć część ubrania.

Z kolei ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty, które są wygodne z tego względu, że można je użytkować wszędzie, ponieważ są lekkie, przenośne. A pomiar odbywa się na nadgarstku dzięki temu nie trzeba ściągać ubrania a jedynie podnieść rękaw. To bardzo dobra opcja dla osób, które pracują, podróżują a wymagają stałej kontroli ciśnienia. Tutaj jedynie wadą może być nieprawidłowy pomiar, który zdarza się często w tanich modelach. Dlatego warto wybierać dobrej jakości ciśnieniomierze nadgarstkowe od sprawdzonych producentów. Pamiętajmy zawsze jednak o prawidłowym pomiarze ciśnienia krwi i tętna. Najważniejsze jest zastosowanie się do kilku podstawowych zasad jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia. A mianowicie wyciszenie się przed badaniem, nie spożywanie napojów i żywności podnoszącej ciśnienie na kilkanaście minut przed badaniem, trzymanie dłoni w odpowiedniej pozycji, nie poruszanie się i niemówienie. To takie ogólne zasady przyjęte podczas badania mające bezpośredni związek z pomiarem. Bardzo często wiele osób nie ma pojęcia jak powinno wyglądać prawidłowe badanie ciśnienia krwi i tętna, popełnia szereg błędów po czym winą o nieprawidłowy pomiar obarcza ciśnieniomierz. Nie wspominając już, że podczas użytkowania każdego sprzętu powinniśmy dokładnie zaznajomić się z funkcjonowaniem urządzenia.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne elektroniczne mają również wiele dodatkowych funkcji, o których mówiliśmy na samym początku. Więc jeżeli mamy zdiagnozowane jednostki chorobowe to również powinniśmy brać pod uwagę ciśnieniomierz, który pomoże nam je kontrolować. Dla przykładu zwykły ciśnieniomierz nie będzie prawidłowo wskazywał pomiaru u osób z zaburzeniami arytmii czy migotaniem przedsionków, wtedy musimy szukać urządzenia, które ma taką funkcje. W modelach elektronicznych również mamy duże różnice w budowie np. można wybrać aparaty z większym albo mniejszym ekranem. Dla osób słabo widzących sprawdzi się większy wyświetlacz. Również niektóre modele mają dotykowy panel. Oprócz tego jeżeli np. ktoś ma problemy ze wzrokiem to powinien szukać ciśnieniomierza z funkcją mowy takie także istnieją na naszym rynku. Dla osób mających większy obwód ramienia niż większość osób dobrym rozwiązaniem jest poszukanie ciśnieniomierza z dwoma mankietami albo z mankietem dedykowanym dla osób otyłych lub wybranie aparatu nadgarstkowego. Pamiętajmy, że mankiet nie może być ułożony zbyt ciasno i zbyt luźno.

Ciśnieniomierz naramienny

1 Miejsce – Ciśnieniomierz naramienny Rossmax X5
Pierwsze miejsce w naszym rankingu na najlepszy ciśnieniomierz naramienny zdobywa aparat Rossmax X5. Ponieważ jest to niezwykle funkcjonalny ciśnieniomierz o dużym ekranie i przejrzystości panelu. A dodatkowo za pomocą tego aparatu możemy wykryć arytmię, posiada również funkcję migotania przedsionków oraz wskaźnik alarmujący o występowaniu nadciśnienia tętniczego. W aparacie mamy funkcję wskazującą na nieprawidłowe założenie mankietu, wskaźnik ruchu podczas badania. Mankiet bardzo dobrze dopasowujący się do ramienia Aparat pozwala na zapis pomiarów dla dwóch osób oraz uśrednianie wyników. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania na zasilacz sieciowy oraz baterie. W tym modelu mamy również opcję z możliwością schowania rękawa. Jest to bardzo dobry ciśnieniomierz dla osoby starszej, która oprócz systematycznego pomiaru wymaga urządzenia z funkcją arytmii czy migotania przedsionków. Cechuje go duża łatwość w obsłudze oraz bardzo dobrze zobrazowane ikony na wyświetlaczu. Tutaj wadą jedynie może być koszt w wysokości około 190 zł, nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • pamięć: 2 bloki + funkcja uśredniania
  • waga: 249,5 g
  • mankiet: 22-32 cm
  • gwarancja: 5 lat
  • zasilanie: baterie + zasilacz

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • duży ekran
  • łatwa obsługa
  • wskaźnik nieprawidłowego założenia mankietu
  • wskaźnik ruchu
  • funkcja wykrywania nadciśnienia tętniczego
  • wskaźnik arytmii
  • wskaźnik migotania przedsionków
Cena: 190 zł
Ciśnieniomierz japoński - DSK1011 NISSEI (z zasilaczem) 2 Miejsce – Ciśnieniomierz Nissei DSK1011
Na drugim miejscu umieściliśmy ciśnieniomierz na ramię Nissei DSK 1011jest to aparat japońskiego producenta. Który został wyposażony w jeden z największych wyświetlaczy jakie obecnie można spotkać w urządzeniach pomiarowych. Dlatego na pewno sprawdzi się dla osób mających kłopoty ze wzrokiem. Panel w tym modelu jest niezwykle przejrzysty a ikony wyświetlane w dużym rozmiarze. Jest to propozycja dla każdego kto szuka urządzenia z dużym ekranem, przyciski dotykowe łatwe w obsłudze. Dodatkowo ten model posiada funkcję wykrywania arytmii. Warto również zwrócić uwagę na wskaźnik informujący o zakłóceniach podczas badania co wpływa na większą dokładność. Urządzenie można spersonalizować pod swoje indywidualne potrzeby. Oprócz możliwości zapisu danych dla 2 osób pomiar można uśrednić. Ten ciśnieniomierz możemy zasilać przy pomocy zasilacza dołączonego do zestawu oraz baterii. Dodatkowo mamy tutaj 5 letnią gwarancję na urządzenie. Wadą jedynie może być dosyć wysoka cena, jednak jest to bardzo wysokiej klasy urządzenie z dużą dokładnością co również przekłada się na wyższą cenę. Warto również wziąć pod uwagę, że jest to ciśnieniomierz na lata.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • pamięć: 2 x 60 + funkcja uśredniania
  • mankiet: 22 -32 cm
  • waga: 406 g
  • gwarancja: 5 lat
  • zasilanie: baterie + zasilacz

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • bardzo duży ekran
  • intuicyjna obsługa
  • wskaźnik informujący o występowaniu zakłóceń
  • funkcja Fuzzy Measurement
  • wskaźnik arytmii
  • zasilanie na baterie i zasilacz w zestawie
  • spersonalizowany tryb
Cena: 240 zł
3 Miejsce – Everchek CA400
Ten model to ciśnieniomierz dedykowany dla każdego, idealnie sprawdzi się dla osób starszych. Ze względu na duży czytelny wyświetlacz dodatkowo podświetlany w kolorze pomarańczowym zapewniający lepszą widoczność. Oprócz tego ten ciśnieniomierz posiada funkcję mowy. Taka opcja pozwala na użytkowanie sprzętu przez osoby które mają duże problem ze wzrokiem zawsze mogą włączyć funkcję głosową, która odczyta pomiar. Także sprawdzi się dla osób niewidzących całkowicie. Dodatkowo w tym modelu mamy również wskaźnik wykrywania arytmii, ciśnieniomierz będzie odpowiedni dla osób z tego rodzaju zaburzeniami pracy serca. Warto również zwrócić uwagę na funkcję wykrywającą nadciśnienie tętnicze. Na zwiększenie precyzyjności pomiaru wpływ mają również wskaźnik prawidłowego zakładania mankietu oraz detekcja ruchu. Tutaj mamy także wskaźnik niskiego poziomi baterii, informujący o konieczności ich wymiany na nowe, to również udogodnienie dla osób zapominalskich o systematycznej wymianie baterii. W tym modelu mamy opcję zasilania oprócz baterii z zasilacza sieciowego dołączonego do zestawu.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • pamięć: 120 pomiarów
  • mankiet: 25-35 cm
  • gwarancja: 2 lata
  • zasilanie: baterie i zasilacz sieciowy

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • duży czytelny ekran
  • funkcja mowy
  • wskaźnik arytmii
  • wykrywa nadciśnienia
  • wskaźnik prawidłowego zakładania mankietu
  • zasilacz w zestawie
  • wskaźnik ruchu
  • wskaźnik niskiego poziomu baterii
Cena: 140 zł
Ciśnieniomierz naramienny z zasilaczem - Oromed ORO-N1 4 Miejsce – Ciśnieniomierz na ramię Oro N6
Miejsce czwarte w rankingu zajmuje niedrogi ciśnieniomierz naramienny Oro N6. To model przeznaczony dla osób w każdym wieku. Na pewno duże uznanie zyska u grona starszych użytkowników. A to wszystko dzięki łatwości w obsłudze już przy pomocy jednego przycisku, bo w tak łatwy sposób możemy dokonać pomiaru. Należy wspomnieć także o dużym czytelnym panelu, odpowiednim dla osób starszych. Tutaj jak w pozostałych modelach mamy możliwość wykrywania arytmii. Dokładniejszy pomiar zapewnia nam detekcja ruchu oraz wskaźnik położenia mankietu. A jedną z większych zalet jest nowoczesna technologia pompowania mankietu, która pozwala na zmniejszenie ucisku ramienia. Aparaty z taką możliwością powinny wybierać osoby mające problem bolesnością, siniaczeniem skóry podczas nacisku. Pomiary wyświetlane są zgodnie z normami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • pamięć: 2×60 pomiarów
  • gwarancja: 2 lata
  • zasilanie: baterie i zasilacz

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • duży, czytelny ekran
  • łatwość obsługa
  • detekcja ruchu
  • wskaźnik zakładania mankietu
  • funkcja wykrywania nadciśnienia tętniczego
  • wskaźnik arytmii
  • technologia Fuzzy Logic
  • automatyczne wyłączanie
  • zasilacz sieciowy
Cena: 100 zł

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierz na rękę (nadgarstek) Nissei WSK1011 1 Miejsce – Ciśnieniomierz Nissei WSK-1011
Na pierwszym miejscu w tym rankingu mamy ciśnieniomierz Nissei WSK1011, który jest dedykowany do pomiaru na dłoni – nadgarstku. Jest to model, który sprawdzi się zarówno dla grona osób młodszych jak i starszych. Tutaj główną zaletą jest wielkość ekranu pomocna dla osób słabiej widzących. Dlatego jeśli ktoś szuka nadgarstkowego ciśnieniomierza z dużym wyświetlaczem to ten będzie idealny. W tym modelu mamy także funkcję wykrywającą arytmię, dodatkowo wszystkie pomiary są wyświetlane według skali WHO- Światowa Organizacja Zdrowia. W urządzeniu zastosowano także sygnalizację ruchu w czasie pomiaru. Dodatkowo producent gwarantuje nam długi okres serwisowania wynoszący, aż 5 lat. Jeżeli szukamy dobrej jakości precyzyjnego aparatu do pomiaru na nadgarstek to ten będzie idealny.
Dane Techniczne

  • pomiar: na nadgarstku
  • pamięć: 60 pomiarów
  • mankiet: 12,5-22,5 cm
  • waga: 110 g bez baterii
  • gwarancja: 5 lat door to door
  • zasilanie: baterie

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • bardzo duży wyświetlacz
  • funkcja arytmii
  • sygnalizacja ruchu
  • klasyfikacja pomiarów według WHO
  • funkcja określenia ciśnienia tętna
  • funkcja Fuzzy Inflation
  • wygodny mankiet M-Cuff
  • długi okres gwarancji
  • łatwa obsługa dotykowe przyciski
Cena: 155 zł
2 Miejsce – Ciśnieniomierz na nadgarstek Everchek CN 10
Drugie miejsce należy do równie dobrego aparatu nadgarstkowego jakim jest Everchek CN10. Ten model głównie zasługuje na drugie miejsce ze względu na duży monitor na którym są bardzo dobrze widoczne pomiary. Aparaty z dużym wyświetlaczem są często poszukiwane przez seniorów i starsze osoby. Dlatego wybór tego na pewno będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli poszukujemy ciśnieniomierza na nadgarstek. Tutaj również mamy funkcję wykrywania arytmii oraz detekcję ruchu dla zastosowaną dla jeszcze precyzyjniejszego pomiaru. Dla osób, które nie wiedzą jak zakładać mankiet jest także instrukcja. Dodatkowo mamy automatyczny wyłącznik. Jest to bardzo lekki model mieszczący się do torebki niezastąpiony w każdej podróży.
Dane Techniczne

  • pomiar: na nadgarstku
  • pamięć: 60 pomiarów
  • mankiet: 12,5-20 cm
  • gwarancja: 2 lata
  • zasilanie: baterie

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • duży wyświetlacz
  • lekki i poręczny
  • funkcja wykrywania arytmii
  • przejrzystość pomiarów
  • detekcja ruchu
  • łatwa obsługa
Cena: 100 zł
3 Miejsce – Ciśnieniomierz nadgarstkowy Omron RS1 HEM-6160-E
Na trzecim miejscu umieściliśmy aparat pomiarowy na rękę RS1 HEM-6160-E chociaż tak naprawdę mógłby znaleźć się na drugim miejscu. Tutaj jednak o trzecim miejscu zdecydował mniejszy niż w pozostałych wyświetlacz. Ponieważ większość modeli, które wybraliśmy do naszego rankingu ma główną zaletę jaką jest duży wyświetlacz. Jednak tutaj warto zwrócić uwagę na solidne wykonanie i trwałe komponenty nawet lepsze niż w jego poprzedniku. Ten model także jak pozostałe został wyposażony w funkcję wykrywania arytmii. Wykonany w inteligentnej technologii Intellisense, pomiary również wyświetlane z datą i godziną. A dodatkowo jako jeden z nielicznych ma funkcję wykrywania udarów, niezbędny dla osób, które są w tzw. grupie podwyższonego ryzyka jeżeli chodzi o udary oraz dla osób po przebytych udarach. Jak wiadomo osoby, które przeszły udar raz mają bardzo duże prawdopodobieństwo przejścia go ponownie. Dlatego ten model mimo mniejszego rozmiaru ekranu powinny wybierać osoby w grupie ryzyka udarowej ale także po przebytych udarach. Atutem w tym modelu jest także długi okres gwarancji w systemie door to door. Czyli serwis w przypadku zepsucia się sprzętu mamy zapewniony za darmo od drzwi do drzwi.
Dane Techniczne

  • pomiar: na nadgarstku
  • pamięć: zapis ostatniego
  • mankiet: 13,5-22,5 cm
  • waga: 85 g
  • gwarancja: 5 lat door to door
  • zasilanie: baterie

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • łatwa obsługa
  • lekki i poręczny
  • funkcja wykrywania arytmii
  • funkcja wykrywania udaru
  • technologia Intellisense
  • długi okres gwarancji
Cena: 100 zł
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Little Doctor LD12 4 Miejsce – Ciśnieniomierz nadgarstkowy Little Doctor LD12
Na miejscu czwartym zamieściliśmy bardzo dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy, który niezwykle często wybiera grono starszych użytkowników. Ten apart zajmuje zawsze dobre miejsca w rankingach jeżeli chodzi o osoby starsze, ponieważ jest to model wyglądający na aparat w starszym stylu. W porównaniu do dzisiejszych nowoczesnych ciśnieniomierzy. Niemniej jednak ma bardzo dobre funkcje i parametry. Także został wyposażony w funkcję wykrywania arytmii jak pozostałe nowocześniejsze modele. Tutaj warto zaznaczyć, że aparat posiada specjalny algorytm fuzzy, który pozwala uwzględnić indywidualne cechy bicia serca. Oprócz tego ma bardzo dobrze dopasowujący się mankiet Cuff w rozmiarze 12,5 -20,5 cm. Główną zaletą jest również długi okres gwarancji wynoszący, aż 7 lat w systemie door to door. Apart jest bardzo łatwy w zastosowaniu pomiaru dokonamy za pomocą jednego przycisku.
Dane Techniczne

  • pomiar: na nadgarstku
  • pamięć: 2×45 pomiarów
  • mankiet: 12,5-20 cm
  • waga: 120 g bez baterii
  • gwarancja: 7 lat door to door
  • zasilanie: baterie

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • łatwa obsługa
  • funkcja arytmii
  • algorytm fuzzy uwzględnia indywidualne cechy bicia serca
  • duży przejrzysty wyświetlacz
  • bardzo długi okres gwarancyjny
Cena: 100 zł

Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierz zegarowy LD-100 1 Miejsce – Ciśnieniomierz zegarowy Little Doctor LD100
Na pierwszym miejscu w ciśnieniomierzach zegarowych ranking wygrywa aparat LD-100. Między innymi dlatego, że ten model ma bardzo duży manometr. W porównaniu do tradycyjnych ciśnieniomierzy zegarowych, które posiadają klasyczny zegar. W tym modelu posiadamy także specjalistyczny filtr wlotowy z siatki zabezpieczający sprzęt przed gromadzeniem się kurzu. Na mankiecie dodatkowo zastosowano oznaczenia prawidłowego zakładania mankietu. Aparat posiada metalowy iglicowy zawór powietrza oraz mankiet nylonowy LD Cuff, bardzo dobrze dopasowujący się o obwodu ramienia. Ten ciśnieniomierz sprawdzi się dla osób starszych, które cenią aparaty zegarowe jednak klasyczny zegar jest dla nich zbyt mały i utrudnia odczyt pomiarów. Dodatkowo w tym modelu zastosowano kieszonkę na mankiet, dzięki temu można go wygodnie przechowywać.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • mankiet: 25-36 cm
  • waga: 464 g

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • duży zegar
  • mankiet nylonowy LD-Cuff
  • metalowy iglicowy zawór powietrza
  • filtr wlotu siatkowy zabezpieczający przed kurzem
  • solidne komponenty
Cena: 100 zł
2 Miejsce – Ciśnieniomierz zegarowy LD-91
Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje bardzo dobry ciśnieniomierz ręczny jakim jest LD-91. To również aparat manualny, którym pomiaru dokonamy na ramieniu. Wyglądem przypominający klasyczny aparat zegarowy jednak tutaj zaskoczeniem jest zintegrowany manometr z pompką. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy większą wygodę kiedy pomiaru dokonujemy u siebie, ponieważ nie musimy osobno trzymać manometru i pompki, co bywa kłopotliwe zwłaszcza dla osób, które mają różne ograniczenia zdrowotne. Dlatego ten model będzie odpowiedni dla zwolenników zegarowych ciśnieniomierzy, którzy poszukują wygodniejszej opcji niż zwykły aparat z osobnym manometrem i pompką. Oprócz tego zaletą jest także specjalistyczna konstrukcja manometru wykazująca odporność na wstrząsy.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • mankiet: 25-36 cm
  • gwarancja: 5 lat door to door

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • zintegrowany manometr z pompką
  • zegar odporny wstrząsy
  • iglicowy zawór
  • mankiet LD-Cuff 25-36 cm
  • długa gwarancja
Cena: 75 zł

Ciśnieniomierz zegarowy LD-71 3 Miejsce – Ciśnieniomierz zegarowy LD-71 z dwoma mankietami
Na trzecim miejscu umieściliśmy ciśnieniomierz naramienny LD-71 z dwoma mankietami jeden standardowy a drugi dla osób o zwiększonym ramieniu. Mankiet standardowy rozmiar 25 – 36 cm, mankiet dodatkowy 33 – 46 cm. Taki rodzaj ciśnieniomierza powinny wybierać osoby, dla których zwykły rękaw jest zbyt ciasny i nie mogą dokonać pomiaru. Tutaj mamy zwykły rozmiar manometru solidnie wykonanego. Manometr aneroidowy z czytelną podziałką. Typ zaworu iglicowy. Warto również wziąć pod uwagę długi okres gwarancji wynoszący, aż 5 lat w wygodnym systemie door to door.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • mankiet: 25-36 cm oraz mankiet dla otyłych 33-46 cm
  • pamięć: 30 wyników
  • gwarancja: 5 lat door to door

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • solidny manometr z czytelną podziałką
  • 2 mankiety
  • elastyczna pompka
  • mankiet wkładka powietrzna TPU
  • zawór iglicowy
  • długa gwarancja
Cena: 65 zł

Ciśnieniomierz półautomatyczny

1 Miejsce – AND UA-705
Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje ciśnieniomierz półautomatyczny And Ua -705 to połączenie elektronicznego modelu z ręcznym. Jest to propozycja dla osób, które są za tradycyjnymi zegarowymi aparatami ale również cenią elektroniczne rozwiązania. Z tradycyjnego modelu zostało wtłaczanie powietrza przy pomocy pompki. Z kolei zapis mamy na wyświetlaczu. Ten model posiada również wskaźnik wykrywania arytmii. Umożliwia nam zapis do 30 wyników z ostatnich pomiarów. Gwarancja również bardzo długa wynosząca, aż 5 lat.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • gwarancja: 5 lat

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • solidne wykonanie
  • dobra czytelność
  • łatwa obsługa
  • długa gwarancja
  • wskaźnik arytmii
  • wskaźnik pomiarów według WHO
Cena: 110 zł

2 Miejsce – Little Doctor LD2
Na drugim miejscu umieściliśmy równie dobry ciśnieniomierz półmanualny jakim jest LD-2. To urządzenie, które pozwala nam w półtradycyjny sposób zmierzyć ciśnienie. Powietrze wpompowujemy pompką a wyniki wyświetlane są na ekranie, ten model ma bardzo przejrzystą skalę pomiarów. Pozwala na zapis do 90 pomiarów dodatkowo ma funkcję uśredniania. Pomiar jest sygnalizowany w sposób dźwiękowy. Tutaj także znajdziemy wskaźnik identyfikacji arytmii. Dodatkowo urządzenie posiada algorytm fuzzy uwzględniający indywidualne cechy bicia serca. Jest to aparat dla osób, które nie mogą rozstać się z zegarowymi modelami ale jednak muszą dodatkowo mierzyć wartości tętna.
Dane Techniczne

  • pomiar: na ramieniu
  • mankiet: 25-36 cm
  • waga: 303 g
  • gwarancja: 2 lata

Udogodnienia dla osoby starszej:

  • solidne wykonanie
  • prosta obsługa
  • czytelny ekran
  • algorytm fuzzy uwzględniający indywidualne cechy bicia serca
  • wskaźnik arytmii
Cena: 80 zł

Wymieniliśmy naszym zdaniem najważniejsze aspekty jakie należy wziąć pod uwagę poszukując ciśnieniomierz dla seniora czy osoby w podeszłym wieku. Tak więc wybierając przyszły aparat, weźmy pod uwagę stan chorego, czy będzie on w stanie samodzielnie użytkować sprzęt czy pomiaru ma dokonywać opiekun. Schorzenia osoby starszej są bardzo istotne ważne tutaj aby ciśnieniomierz miał odpowiednie funkcje. Istotne jest również to czy ekran jest duży dla osób słabo widzących, z kolei dla słabiej słyszących może być przydatna funkcja głosowa. Pod uwagę również weźmy wielkość i wagę modelu, dla osób w podróży sprawdzi się niewielki model ciśnieniomierza, który można mieć zawsze pod ręką. Z kolei dla osób, które nie lubią skomplikowanych sprzętów najlepiej sprawdzi się prosty ciśnieniomierz, którym pomiaru dokonamy jednym przyciskiem. Rodzaj ciśnieniomierza zależy od Państwa, ponieważ est bardzo wielu zwolenników tradycyjnych urządzeń pomiarowych ale również elektronicznych. Nasz ranking ma na celu pokazanie kilku sprawdzonych i prostych w zastosowaniu ciśnieniomierzy zarówno nadgarstkowych jak i naramiennych elektronicznych i zegarowych.