Pomiar ciśnienia to jeden z podstawowych parametrów jakie każdy z nas powinien badać co jakiś czas w przypadku chorób związanych z ciśnieniem codziennie najlepiej 2 razy dziennie lub według zaleceń lekarza. Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie krwi oscyluje w granicach
20/80 mm Hg optymalne ciśnienie i 120-129/80-84 mm Hg normalne ciśnienie. Wartości 130-139/85-89 mm Hg uznaje się za prawidłowe ale zwiastujące wysokie ciśnienie, które już należy leczyć. Wartości to 140-159/90-99 mm Hg określane jako nadciśnienie I stopnia
160-179/100-109 mm Hg, nadciśnienie II stopnia, 180/110 mm Hg i nadciśnienie III stopnia wszystkie wymagają interwencji lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia. Ciśnienie krwi podlega bardzo dużym wahaniom zarówno u osób zdrowych jak i już mających nadciśnienie.
Czynnikami jakie mogą zwiększyć ciśnienie krwią są sytuacje stresowe, wiek, infekcje w organizmie, nieodpowiednie produkty w diecie np. zawierające duże ilości soli, tłuszczów zwierzęcych itp., również na podwyższenie w dużej mierze mają wpływ używki papierosy, alkohol.
Dziś ciśnienie krwi i tętna samodzielnie może zmierzyć każdy z nas wystarczy zakupić dobry ciśnieniomierz. Wybór ciśnieniomierzy na rynku jest bardzo duży mogą to być aparaty ręczne, elektroniczne, półautomatyczne. Uznaje się, że aparaty zegarowe są jednymi z najdokładniejszych, z których korzystają do dziś lekarze, pielęgniarki. Także są to jedne z ciśnieniomierzy, które kiedyś stosowali nasi rodzice, dziadkowie, wymagają więcej czasu jeżeli chodzi o pomiar i podstawowej wiedzy jak dokonać pomiaru. Z kolei ciśnieniomierze elektroniczne mogą być nadgarstkowe i naramienne, bardzo często naramienne uznaje się za bardziej precyzyjne niż nadgarstkowe. To jaki rodzaj ciśnieniomierza wybierzemy będzie zależało od nas, także od schorzenia na jakie cierpimy. W naszych wcześniejszych wpisach mogą poczytać Państwo jaki rodzaj ciśnieniomierza najlepiej wybrać. Tutaj pod uwagę należy brać także schorzenia na jakie cierpimy czy mamy nadciśnienie tętnicze, np. zaburzenia arytmii lub też inne choroby. Dzisiejsze nowoczesne aparaty pomiarowe pozwalają na pomiar nawet przy zaawansowanych chorobach układu krążenie.
Na rynku istnieją także ciśnieniomierze przystosowane dla osób z nadwagą są to zazwyczaj ciśnieniomierze z dużym rękawem. Można zakupić także ciśnieniomierze specjalnie dedykowane dla dzieci. Przy wyborze ciśnieniomierza mamy bardzo dużą dowolność, ponieważ na rynku istnieje bardzo wiele modeli z różnymi funkcjami, warto poświęcić czas i zakupić sprzęt pomiarowy dobrej jakości, który posłuży nam na długie lata. Problem istnieje zazwyczaj z prawidłowym pomiarem ciśnienia. Wiele osób wykonuje go nieprawidłowo myśląc, że wystarczy usiąść podwinąć rękaw nałożyć mankiet i dokonać pomiaru. Jednak aby pomiar ciśnienia był odpowiedni należy przestrzegać pewnych zaleceń. Jak się okazuje niewiele osób zna podstawy prawidłowego pomiaru ciśnienia. Wydaje się, że należy założyć mankiet na nadgarstek czy ramię i wykonać pomiar. Otóż nie do końca, ponieważ prawidłowy pomiar mogą zaburzać różnego rodzaju czynniki.
Jakie najczęściej błędy popełniamy przy pomiarze ciśnienia i jak ich uniknąć?
Najczęstszym błędem w pomiarze ciśnienia jest nieprawidłowa pozycja siedzenia i trzymania ręki. Jak prawidłowo powinna wyglądać odpowiednia pozycja? Łokieć powinien być podparty, z kolei ramię powinno znajdować się na wysokości serca, przy rozluźnieniu mięśni, podobnie w ciśnieniomierzach nadgarstkowych. W tym celu najlepiej usiąść na krześle, fotelu przy ławie czy przy stole tak aby zapewnić prawidłowe podparcie dłoni. Nogi muszą spoczywać oparte o podłogę, istotne jest także rozluźnienie całego ciała. Pozycję do pomiaru mamy już określoną.
Kolejnym istotnym czynnikiem w czasie pomiaru jest założenie odpowiednio mankietu na nadgarstek czy ramię. Tutaj również bardzo często popełniamy błąd umieszczając rękaw zbyt nisko lub wysoko w obydwu przypadkach. Mankiet w ciśnieniomierzu naramiennym powinniśmy umieścić na wysokości około 1,5 cm od łokcia, z kolei przy ciśnieniomierzu nadgarstkowym powinien znajdować się w odległości od około 1,5 cm od dłoni. W obu przypadkach mankiet powinien być ściśnięty i znajdować się na poziomie serca. Dla osób, które nie potrafią prawidłowo założyć mankietu czy mają cały czas z tym problem dobrym rozwiązaniem będą ciśnieniomierze mające sygnalizację nieprawidłowego założenie mankietu. Są także osoby nieodporne na ucisk mankietów, które wywołują u nich podrażnienia i ból w takim przypadku najlepiej wybierać specjalne mankiety dla osób nieodpornych na nacisk.
Przed pomiarem zaleca się odpoczynek ważne jest aby nie wykonywać pomiaru ciśnienia bezpośrednio po aktywności fizycznej, chodzeniu i innych czynnościach. Przed dokonaniem pomiaru powinniśmy odpocząć kilkanaście minut chyba że bardzo źle się czujemy jest nam gorąco czy zbyt zimno pomiar należy w takim przypadku po uspokojeniu się i sprawdzić jego wynik, jeżeli za drugim razem ciśnienie okaże się zbyt wysokie w przypadku wcześniejszego leczenie u lekarza prowadzącego postępować według jego zaleceń jeżeli taka możliwość nie pomaga to należy niezwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe. Ponieważ wysokie wartości ciśnienia mogą bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Pomiaru ciśnienia powinniśmy dokonywać przy normalnej temperaturze ciała, ponieważ wartości mogą być zaburzone kiedy organizm jest zbyt rozgrzany lub też zbyt wyziębiony. Pomiar zazwyczaj wykonuje na lewej dłoni, chyba że mamy wyższe ciśnienie w prawej dłoni, powinien to określić lekarz. Przed pomiarem ciśnienia nie powinniśmy palić papierosów czy spożywać alkoholu.W czasie pomiaru nie powinniśmy również nic mówi oddycha normalnie miarodajnie, również powinniśmy opróżnić pęcherz przed pomiarem.
Jeżeli wykonujemy pierwszy pomiar i wydaje nam się być zaburzony to drugiego pomiaru należy dokonać po upływie kilku minut. Dla osób, które wymagają systematycznych pomiarów pory może określić lekarz prowadzący jeżeli tego nie zrobi najlepiej wykonywać pomiar raz w godzinach porannych raz wieczornych o stałych godzinach codziennie. Zalecane jest aby dokonywać pomiaru przed przyjęciem leków, przed spożyciem posiłków. Chyba, że mamy inne zalecenia od lekarza prowadzącego.
Dzisiaj postaraliśmy się przybliżyć Państwu jedne z najczęściej popełnianych błędów jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia krwi. A więc podsumowując aby dokonać odpowiedniego pomiaru należy zakupić dobrej jakości ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny. Pod uwagę jak już wspomniano należy wziąć schorzenia na jakie cierpimy np. najczęściej nadciśnienie tętnicze, nierówna praca serca warto wtedy wybierać ciśnieniomierze naramienne w przypadku problemów z arytmią z funkcją pozwalającą na pomiar ciśnienia przy arytmii oznaczoną zazwyczaj IHB. Dla osób otyłych ciśnieniomierze z dużym mankietem. Z kolei dla osób, które nie wiedzą i zawsze mają problem z założeniem mankietu przydatna będzie funkcja informująca o nieprawidłowym założeniu mankietu. Nowoczesne aparaty posiadają taką opcje, również mają wskaźnik ruch, włączający się podczas pomiaru, dzięki temu pomiar wykonywany jest od nowa zapewniając dużą precyzję. Dla osób starszych istnieją ciśnieniomierze, które na urządzeniu mają narysowane jak odpowiednio utrzymać pozycję dłoni przy pomiarze. Technologicznie zaawansowane urządzenia posiadają szereg udogodnień, które pomogą nam zadbać o prawidłowy pomiar.