Otyłość to jednostka chorobowa zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Kiedyś mówiono o Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytania, ponieważ to właśnie tam był odsetek największej ilości osób z nadwagą. Dzisiaj otyłość występuje w każdym rozwijającym się kraju, również ma to miejsce w Polsce. Niestety problem coraz częściej dotyka również dzieci. Otyłość jest przede wszystkim związana z nieprawidłowym odżywianiem się rzadziej z chorobami i uwarunkowaniem genetycznym. Najczęściej powodem otyłości jest spożywanie nadmiernej ilości kalorii zazwyczaj niezdrowej żywności oraz siedzący tryb życia.
Mówiąc o otyłości należy również wziąć pod uwagę termin nadwaga, bardzo wiele osób myli te dwa pojęcia. Nadwaga występuje przed otyłością i często do niej prowadzi. Różnica pomiędzy tymi dwoma terminami definiowana jest na podstawie tkanki tłuszczowej jaka została zmagazynowana w organizmie. Aby ustalić czy mamy nadwagę czy otyłość kieruje się zazwyczaj wskaźnikiem BMI – indeks masy ciała. Drugi czynniki to wartość proporcji obliczanej na podstawie masy ciała określanej w kg do wzrostu wyrażonego w metrach. Ten rodzaj wskaźnika nie stosuje się u dzieci poniżej 15 roku życia czy ciężarnych, oraz osób starszych i nie zawsze jest jedyny, pod uwagę bierze się również inne czynniki zwłaszcza jeżeli przy otyłości występują zaburzenia hormonalne i inne choroby mogące powodować wzrost wagi.
Przyjęte normy określające otyłość i nadwagę:
- nadwaga, kiedy BMI u osoby, która skoczyła 15 lat jest większy bądź różny 25 ale niższy niż 30
- otyłość ma miejsce, kiedy BMI osiąga co najmniej wartość 30
Możemy wyróżnić kilka rodzajów otyłości a mianowicie:
- otyłość umiarkowana kiedy BMI mieści się w przedziale 30 – 35
- otyłość znacząca kiedy BMI mieści się w przedziale 35- 40
- otyłość stanowiąca poważne ryzyko, kiedy BMI przekracza wartość 40
Otyłość nie jest tylko defektem estetycznym, jest niestety chorobą, która prowadzi do poważnych schorzeń, w konsekwencji duża otyłość może być również bezpośrednią przyczyną zgonów. Dlatego bardzo istotne jest podjęcie walki z otyłością. Niestety wśród społeczeństwa występuje ogólny barak zrozumienia osób z otyłością, które bardzo często są wyśmiewane i piętnowane z powodu nadwagi. Co oczywiście nie powinno mieć miejsca, bowiem otyłość jest chorobą jak każda inna i powinna być poddawana leczeniu. W przypadku kiedy mamy do czynienia z osobami z nadwagą czy otyłością w bliskim otoczeniu powinniśmy strać się pomóc takiej osobie z walką z nadprogramowymi kilogramami poprzez rozmowę, która być może skłoni do podjęcia kroków aby stracić zbędne kilogramy. A jeżeli osoba nie jest w stanie samodzielnie się z tym uporać warto namówić ją na konsultacje z lekarzem czy specjalistami, którzy ustalą prawidłowy plan diety, ćwiczeń, które pomogą pozbyć się nadwagi. Warto również zdecydować się na regularną kontrolę wartości ciśnienia krwi. W tym celu niezastąpiony może okazać się pewny i dobry ciśnieniomierz.
Otyłość i nadciśnienie tętnicze jaki ma związek
Dlaczego zrzucenie zbędnych kilogramów jest tak istotne, ponieważ jak już wspomniano wyżej nadwaga i otyłość powoduje wiele patologicznych jednostek chorobowych. W tym bardzo często nadciśnienie tętnicze, na którym chcieliśmy się skupić w tym wpisie.
Szacuje się że otyłość jest najważniejszym czynnikiem, który przyczynia się do występowania nadciśnienia tętniczego, aż w 30 do 70 procent przypadków nadciśnienia tętniczego w Polsce ma związek z nadwagą. Niestety jest to bardzo alarmujące i powinno zwrócić naszą uwagę. Z badań wynika, że każde nadprogramowe 10 kg masy ciała może podnieść ciśnienie skurczowe o 5 do 20 mmGh, a rozkurczowe o 1 d 3 mmHg. Dlatego koniecznością w przypadku osób otyłych jest zrzucenie dodatkowych kilogramów, które pozwolą obniżyć nam ciśnienie, co nie tylko ułatwi leczenie ale może także stanowić skuteczny sposób zapobiegania występowaniu nadciśnienia tętniczego u osób znajdujących się grupie ryzyka. Bardzo często otyłość brzuszna powoduje nadciśnienie tętnicze.
W takim przypadku zalecana jest odpowiednio zbilansowana dieta z ćwiczeniami, która pozwoli pozbyć się nadwagi. Osoba cierpiąca na nadciśnienie powinna wyeliminować z diety sód, który również ma wpływ na podwyższanie ciśnienia. Bardzo ważne jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych zawierających kwasy tłuszczowe nasycone, zrezygnować również tłustych śmietanowych sosów. Warto wzbogacić dietę o warzywa i owoce oraz produkty ziarniste np. kasze, ryż brązowy oraz nie zapominać o prawidłowym nawodnieniu i wypijaniu przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Są to tak zwane zalecenia dietetyczne dla większości osób z nadwagą, jednak tutaj każda osoba powinna być traktowana indywidualnie a jej plan żywienia powinien opierać się o stan zdrowia, zdiagnozowane choroby i tryb życia, więc na pewno będzie się różnił. Niewątpliwie istotny przy nadciśnieniu tętniczym jest ruch jednak tutaj także należy skonsultować się ze specjalistą, który ustali najlepszą formę aktywności fizycznej.
Jest to bardzo ważne dla osób otyłych z nadciśnieniem, ponieważ w początkowej fazie nie każda aktywność będzie odpowiednia o ile zwykłe spacery nie zaszkodzą a mogą pomóc to np. intensywny bieg dla osoby z zaawansowaną otyłością i nadciśnieniem bez odpowiedniego przygotowania może być niebezpieczny. Dlatego jeżeli jesteśmy osobami otyłymi a do tego mamy nadciśnienie tętnicze to najlepiej zacząć od zwykłych spacerów i lekkich ćwiczeń w domu wraz z dietą a w miarę zaawansowania wdrażać inne formy treningu. Bardzo ważne jest aby osoby mające nadciśnienie tętnicze zrezygnowały z używek typu alkohol i papierosy, ponieważ podwyższają ciśnienie krwi. Utrata wagi i walka z nadciśnieniem wymaga zaangażowania ale również pewnej wiedzy, dlatego jeżeli takiej nie mamy warto skonsultować się ze specjalistą.
Należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze może powodować wiele schorzeń układu sercowo – naczyniowego. Może prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego i zawału, niedokrwiennego udaru mózgu, niewydolność nerek są to najczęstsze z schorzenia, które w wielu przypadkach kończą się niepełnosprawnością oraz zgonem. Dlatego musimy zacząć zdawać sobie sprawę z problemu jakim jest otyłość i nadciśnienie tętnicze oraz podjąć jak najszybsze kroki prowadzące do polepszenia naszego zdrowia. Tutaj bardzo ważna jest edukacja w kwestii żywienia, której niestety brakuje bardzo wielu ludziom pomimo powszechnego dostępu do wielu mediów. Warto w kwestii żywienia edukować dzieci już od najmłodszych lat, ponieważ wśród dzieci z roku na rok otyłość wzrasta, co również przyczynia się do występowania wielu chorób w tym także nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie to niestety nie jedyna choroba, której towarzyszy otyłość tutaj również można wymienić cukrzycę, zwyrodnienia stawów, nowotwory jak już wspomniano wcześniej choroby układu krążenia i inne.
Czym mierzyć ciśnienie u osób otyłych?
Bardzo często wiele osób z nadwagą ma problem z prawidłowym pomiarem ciśnienia, ponieważ większość aparatów pomiarowych ma niestety uniwersalny mankiet, który zwyczajnie nie pasuje dla osób mających większy nadgarstek czy ramię. Dlatego warto szukać ciśnieniomierzy, które posiadają w zestawie większy mankiet jeżeli takich nie możemy znaleźć to można dokupić taki mankiet osobno. W naszym sklepie medycznym na pewno znajdą Państwo mankiet w większym rozmiarze, jak np. duży mankiet do ciśnieniomierza XXL. Zazwyczaj są to mankiety dedykowane do ciśnieniomierzy zegarowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ tylko dobrze dobrany i obejmujący nasze ramię mankiet zapewnia nam prawidłowy pomiar ciśnienia krwi.
Otyłość i nadciśnienie to temat bardzo obszerny, który dotyczy coraz większej liczby populacji w Polsce i na całym świecie. Nasz krótki wpis ma na celu zwrócić uwagę na ten rodzaj choroby, tak aby osoba, która zmaga się z otyłością podjęła pewne kroki pozwalające zadbać o swój stan zdrowia i nie dopuścić do postępu choroby. Bo jak już wspomniano wyżej otyłość to nie tylko defekt estetyczny ale stan patologiczny wymagający leczenia. Aby nie dopuścić do otyłości należy się zdrowo odżywiać a w przypadku pojawienia się małej nadwagi szybko reagować by nie doprowadzić do większe nadwagi a w konsekwencji do otyłości. Należy pilnować swojej wagi ale również wagi dzieci systematycznie co jakiś czas dokonując pomiaru wagowego. W przypadku nadciśnienia tętniczego również należy systematycznie co najmniej 2 razy dziennie dokonywać pomiaru ciśnienia. Osoby, które nie mają zdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego a występuje u nich nadwaga również powinny co jakiś czas dokonywać pomiaru ciśnienia krwi i tętna.