Ciśnienie krwi mierzymy zazwyczaj na ramieniu posługując się ciśnieniomierzami naramiennymi. Pomiaru możemy również dokonać na nadgarstku, stosując aparat nadgarstkowy. Powszechnie uznaje się, ze ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej dokładne niż te naramienne. Tak też bywa w tanich i niedopracowanych modelach ciśnieniomierzy, dziś jednak mamy do wyboru dobrej jakości aparaty pomiarowe, które również pozwolą nam uzyskać dokładny wynik. Jednak zaleca się stosowanie naramiennych urządzeń, ponieważ są dokładniejsze. Tutaj jednak wybór zależy od osoby i jej indywidualnych potrzeb. Są osoby, które tylko i wyłącznie przekonane będą do ciśnieniomierzy naramiennych np. zegarowych szczególnie starsze grono użytkowników. Z kolei niektórzy wolą automatyczne aparaty naramienne. A inni np. nadgarstkowe. Niekiedy jesteśmy niejako zmuszeni do zastosowania nadgarstkowego ciśnieniomierza. Zwłaszcza osoby, którym trudność sprawia obsługa zegarowych czy nawet automatycznych aparatów naramiennych.

Jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia to tutaj różnica może wynikać głównie z modelu jakim dysponujemy. Inaczej pomiaru będziemy dokonywać ciśnieniomierzem zegarowym a inaczej automatycznym mimo, że pomiar odbywa się na ramieniu. Ciśnieniomierz automatyczny składa się z rękawa i urządzenia pomiarowego, ale tutaj również można wyróżnić aparaty półautomatyczne, które dodatkowo mają pompkę.

Pomiar ciśnienia – ciśnieniomierze naramienne automatyczne i zegarowe

Ciśnieniomierz automatyczny naramienny składa się z rękawa plus urządzenie, na którym wyświetla się pomiar krwi i tętna. Zaawansowane modele posiadają również szereg innych dodatkowych funkcji jak np. wykrywanie arytmii, migotania przedsionków. W takim modelu mankiet zakłada się na ramię. Zakładamy go tak by jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości 2-3 centymetrów od dołu łokcia. Po prawidłowym założeniu mankietu możemy przystąpić do badania. Badanie oczywiście wykonujemy na siedząco po odpoczynku.

Badanie za pomocą ciśnieniomierza zegarowego naramiennego wygląda nieco inaczej, ponieważ tutaj nie mamy automatycznego wyłącznika. Pompowanie powietrza odbywa się za pomocą pompki. Ale zakładanie mankietu wygląda podobnie jak w ciśnieniomierzach automatycznych o tyle, że pod mankietem zostawiamy miejsce aby móc włożyć tam słuchawkę od stetoskopu. Ponieważ w zestawie znajdziemy mankiet, stetoskop oraz pompkę – balonik. Tutaj nie ma automatycznego mechanizmu. Ten rodzaj ciśnieniomierzy jest uznawany za jeden z najdokładniejszych jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia krwi i tętna.

Ciśnieniomierz zegarowy + mankiet dla osób otyłych

Badanie ciśnieniomierzem zegarowym

Badanie możemy wykonać samodzielnie lub przy pomocy drugiej osoby. Najpierw musimy spokojnie usiąść, odpocząć chwilę. Przed badaniem na 15 – 30 minut nie pić kawy, mocnej herbaty nie uprawiać sportu również nie powinniśmy się denerwować i prowadzić rozmowy. Są to ogólne zalecenia przy pomiarze ciśnienia nie tylko aparatami manualnymi.

Należy w tym celu podwinąć lub całkowicie ściągnąć rękaw. Większość osób podwija rękaw do badania można tak zrobić w przypadku luźnej odzieży, kiedy nie ściska ramienia po podwinięciu w innym wypadku ściągamy połowę ubrania. Pomiaru powinniśmy dokonywać na dłoni, gdzie jest wyższe ciśnienie krwi. Więc przed pierwszym badaniem powinniśmy to sprawdzić, kiedy mierzymy ciśnienie systematycznie to na pewno wiemy na, której ręce ma ono większą wartość. Jeżeli zastosowaliśmy się do powyższych wskazań możemy przystąpić do badania.

Więc usiądźmy wygodnie na krześle, fotelu wyciągnijmy dłoń do przodu, powinna znajdować się na wysokości serca. Nałóżmy mankiet na ramię koniec brzegu mankietu powinien się znajdować w odległości 2-3 cm powyżej łokcia. Po założeniu mankietu i zapięciu rzep zostawmy niewielką szparę, i włóżmy tam głowicę stetoskopu a słuchawki nałóżmy na uszy. Zakręćmy zaworek wokół gruszki po czym zacznijmy pompować balonik, aż do uzyskania na manometrze wartości 200. Jeżeli zobaczymy taką wartość powoli odkręcamy zaworek aby wypuścić powietrze z rękawa. Cały czas musimy obserwować manometr, aż do usłyszenia w słuchawkach pierwszego dźwięku uderzenia.

Pierwsze uderzenie jakie będziemy słyszeć w słuchawkach pozwoli określić nam wartość ciśnienia skurczowego natomiast ostatnie uderzenie to pomiar ciśnienia rozkurczowego. Tak powinien wyglądać prawidłowy pomiar ciśnienia aparatem manualnym. Nie jest to skomplikowana czynność jeżeli na początku zastosujemy się do powyższych wskazówek.

Obok ciśnieniomierzy automatycznych naramiennych i zegarowych możemy wyróżnić także półautomatyczne do pomiaru ciśnienia na ramieniu. Pomiaru w tym modelu dokonujemy podobnie jak w zegarowym jedynie wyniki mamy wyświetlane na ekranie ciśnieniomierza. Ponieważ półautomaty nie mają manometru w elektroniczny wyświetlacz.

Pomiar ciśnienia krwi i tętna na nadgarstku

Aby zmierzyć ciśnienie na nadgarstku powinniśmy zaopatrzyć się w aparat do ciśnienia nadgarstkowy. Jest to niewielki model ciśnieniomierza, który posiada malutki mankiet odpowiedni do założenia na nadgarstek. Pamiętajmy aby przed zakupem ciśnieniomierza zmierzyć obwód nadgarstka. Zazwyczaj większość osób dorosłych o normalnej budowie nie będzie miało problemu z wyborem aparatu, ponieważ większość mankietów ma standardowy rozmiar. Problem pojawia się u osób z nadwagą, kiedy standardowy mankiet może być za mały. Dlatego osoby o zwiększonej masie ciała powinny poszukiwać specjalistycznych aparatów dedykowanych dla osób z nadwagą, które mają większe mankiety. Jeżeli zaopatrzyliśmy się w odpowiedni aparat pomiarowy to możemy przystąpić do badania. Tutaj podobnie jak w ciśnieniomierzach zegarowych zasada jeżeli chodzi o badanie jest taka sama. Ręka również powinna być wyprostowana na poziomie serca. Mankiet zakładamy na nadgarstek po czym musimy nacisnąć przycisk i poczekać, aż zmierzy nam ciśnienie. Badanie tym aparatem pomiarowym jest bardzo proste w obsłudze praktycznie dla każdego. Ten model ciśnieniomierza polecany jest dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które nie mogą dokonywać pomiaru na ramieniu. Bardzo dobrze sprawdza się dla osób w podeszłym wieku, które muszą samodzielnie dokonywać sobie codziennego pomiaru.

Podsumowując ciśnienie krwi i tętno można zmierzyć zarówno na nadgarstku jak i również ramieniu. To jakie miejsce wybierzemy do pomiaru będzie zależało głównie od naszych indywidualnych potrzeb i wygody czy zaleceń lekarza prowadzącego. Ważne aby wybrać dobrej jakości ciśnieniomierz, który pomoże nam dokładnie zmierzyć ciśnienie. Dla osób, które tylko i wyłącznie mierzą ciśnienie w warunkach domowych bardzo dobry będzie ciśnieniomierz naramienny automatyczny lub zegarowy. Z kolei tych wszystkich, którzy dużo podróżują dobrym rozwiązaniem będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy, który zmieścimy praktycznie w każdej torebce. Przy wyborze weźmy także pod uwagę łatwość w obsłudze. Dla seniora najlepiej wybrać proste w obsłudze urządzenia z kolei dla osób młodszych sprawdzą się bardziej zaawansowane modele. I co ważne przy wyborze automatycznych aparatów również weźmy pod uwagę schorzenia na jakie cierpimy. Ponieważ nowoczesne model mają funkcje wykrywania arytmii, migotania przedsionków czy inne schorzenia.