Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego narodzenia. To niezwykły czas dla wielu z nas, a szczególnie osób, które na co dzień nie widują się z rodziną. To czas spotkań, wspólnych rozmów, w którym nie powinniśmy zapominać o naszym zdrowiu. I nie tylko chodzi tu o racjonalność w zachowaniu odpowiedniej ilości jedzenia, czy zmniejszenia kaloryczności niektórych potraw. Ale powinniśmy w tym szczególnym czasie pomyśleć o zdrowiu naszych najbliższych nam rodziców i dziadków. Żeby zostali z nami jak najdłużej i mogli cieszyć się jeszcze wieloma wspólnymi Świętami. Dlatego warto zadbać o ich profilaktykę. A można to zrobić rozmawiając z nimi o zdrowiu, umawiając na profilaktyczne badania czy zakupując odpowiedni sprzęt medyczny. Takim np. może być dobry ciśnieniomierz, który powinien mieć każdy z nas w swoim domu. A nie zawsze tak jest lub często mamy stare wadliwe modele. Zazwyczaj większość ludzi starszych nie zna się na elektronice jest im znacznie trudniej zakupić odpowiednie urządzenie. Mogą pójść stacjonarnie do sklepu i jeżeli trafią na rzetelnego znającego się na rzeczy sprzedawcę wybiorą dobry sprzęt. A jeżeli pójdą do sklepu czy marketu i samodzielnie wybiorą urządzenie lub doradzi im ktoś kto zupełnie się nie zna to niestety czasami zakup może okazać się tzw. „bublem. Bo w elektronice jeżeli chodzi o ciśnieniomierze nie zawsze najważniejsze są wysokie parametry. Tutaj w doborze urządzenia pod uwagę powinniśmy brać również to na jakie choroby cierpi dany pacjent. Dzisiaj większość nowoczesnych ciśnieniomierzy przy pomiarze bierze pod uwagę to czy chory ma zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, czy jest w grupie ryzyka udarowego itp. Dzięki takiej możliwości możemy uzyskać prawidłowy i dokładny pomiar.
Jak wybrać dobry ciśnieniomierz dla osoby starszej?
Dlatego kiedy po raz kolejny zastanawiamy się co kupić naszym najbliższym rodzicom i dziadkom na Mikołaja czy pod choinkę wybierzmy dobrej jakości ciśnieniomierz. A jak dobrać odpowiedni ciśnieniomierz? Tutaj warto wcześniej porozmawiać z rodzicami, dziadkami i dowiedzieć się jakie mają choroby czy ostatnio mierzyli sobie ciśnienie. Ponieważ większość osób po 50, czy 60 roku życia ma regularne problemy z wahaniami ciśnienia czy chorobami układu krążenia. Warto naszych najbliższych uświadamiać w temacie zdrowia, że profilaktycznie nawet jak nie mają żadnych objawów powinni sobie takie ciśnienie mierzyć raz na czas. A w chorobach układu krążenia nawet kilka razy dziennie. A więc jaki ciśnieniomierz wybrać pod choinkę. I tutaj musimy wziąć pod uwagę osobę, której dedykujemy prezent. Jeżeli np. nosimy się z zamiarem zakupu ciśnieniomierza warto dobrać go do wieku i stanu zdrowia. Dla osób po 50 roku życia, które na co dzień korzystają z elektroniki możemy wybrać urządzenie bardziej zaawansowane, które np. łączy się z telefonem i tam zapisuje nam poszczególne pomiary. Z kolei dla osób mniej obeznanych w nowinkach technicznych sprawdzą się prostsze modele. A dla naszych dziadków i babć też weźmy pod uwagę ich stan zdrowia, jeżeli są sprawni i potrafią samodzielnie dokonywać pomiarów to możemy im zamówić prosty ciśnieniomierz elektroniczny. Bywają też osoby, które są tylko i wyłącznie przekonane do ciśnieniomierzy ręcznych zegarowych i nie chcą stosować elektroniki. To warto zakupić im nowocześniejszy ciśnieniomierz zegarowy z większym manometrem. Albo ciśnieniomierz półautomatyczny.
Ciśnieniomierze elektroniczne naramienne czy nadgarstkowe a może zegarowe?Postaramy się wybrać kilka urządzeń, które naszym zdaniem i zdaniem naszych klientów są najlepszym wyborem dla osób starszych. A mianowicie zacznijmy od najprostszych modeli zegarowych i elektronicznych. Bo to one zazwyczaj cieszą się największym uznaniem wśród seniorów. A jeżeli mówimy o ciśnieniomierzach to jeszcze warto wspomnieć o ich podziale na naramienne i na nadgarstkowe. Tutaj w szybki sposób wyjaśnimy czym się różnią. Ciśnieniomierze naramienne tymi dokonujemy pomiaru na ramieniu. Są to ciśnieniomierze uważane za jedne z dokładniejszych pomiar dokonywany jest na ramieniu. Zazwyczaj na ręce na której mamy wyższe ciśnienie powinniśmy wykonywać pomiar a nie jak wcześniej sądzono na dłoni od serca. Tutaj pomiar jest bardziej wymagający gdyż musimy ściągnąć koszulę czy sweter aby ręka była luźna bez ubrania. Takie ciśnieniomierze niewątpliwie sprawdzą się idealnie w domu w zależności od stanu zdrowia możemy je używać samodzielnie lub ktoś może dokonywać nam pomiaru. Z kolei nadgarstkowe to tzw. ciśnieniomierze podręczne kiedyś uznawane za mniej dokładne jednak dzisiejsza technologia pozwala nam uzyskać równie miarodajny pomiar jak w przypadku ciśnieniomierzy naramiennych.
Ciśnieniomierze zegarowe
Warto tutaj zaznaczyć że ciśnieniomierze zegarowe również należą do ciśnieniomierzy naramiennych. Zegarowe są uznawane za jedne z najdokładniejszych urządzeń jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia. I bardzo wielu lekarzy do dziś korzysta z takich sprzętów Jednak ciśnieniomierzem zegarowym nie zmierzymy tętna dlatego oprócz takiego modelu warto byłoby mieć elektroniczny lub zakupić półautomatyczny, który również pomoże zmierzyć nam pomiar tętna. Jak wspomnieliśmy wcześniej wybierając odpowiedni ciśnieniomierz pod uwagę przy zakupie należy wziąć także to jakie schorzenia ma osoba której taki sprzęt chcemy zakupić. Ale także obwód ramienia czy nadgarstka. Jeżeli widzimy, że nasi rodzice czy dziadkowie są zwykłej budowy ciała to standardowe model będą odpowiednie. Natomiast kiedy wiemy, że mają problem z otyłością to warto szukać większych rękawów np. w rozmiarze XL czy nawet XXL i sprawdzić ich rozmiar.
Jeżeli chodzi o ciśnieniomierze zegarowe dla seniora to tutaj warto wybrać modele, które mają większe udogodnienia niż np. starsze urządzenia. Wiemy, że osoby w podeszłym wieku mają zazwyczaj problemy ze wzrokiem czy ogólną koordynacją. Dlatego jeżeli już chcemy wybrać ręczny aparat pomiarowy bo np. wiemy że nasz dziadek czy babcia do innego się nie przekona. To wybierzmy sprzęt z większym manometrem – zegarem na którym odczyt danych jest dużo łatwiejszy. A mianowicie takie udogodnienie posiada model ciśnieniomierza o nazwie Little Doctor LD- 100, który ma bardzo duży zegar lub LD91 z nieco większym manometrem niż standardowe. A dodatkowo posiada zintegrowaną pompkę z zegarem co również pozwala na wygodniejsze trzymanie w dłoni. Oprócz tego urządzenie ma solidny i trwały mankiet, który posłuży na lata. Z kolei dla młodszych osób np. po 50, które lubią korzystać z zegarowych modeli a nie mają żadnych problemów z obsługą w zupełności sprawdzą się podstawowe modele Microlife AG1-20, czy Ld-71 z możliwością zakupu różnych mankietów. Bardzo dobrą opcją są również ciśnieniomierze półautomatyczne, którymi zmierzymy tętno.
Proste w obsłudze ciśnieniomierze elektroniczne na ramię
Z kolei dla osób, które cenią sobie ciśnieniomierze elektroniczne mamy również wiele modeli od prostszych po bardziej zaawansowane technologicznie. Proste podstawowe modele spełnią się dla osób, które wymagają pomiaru co jakiś czas lub codziennie przy nadciśnieniu. I tutaj weźmy pod uwagę różnego rodzaju schorzenia jakie ma dana osoba. Tutaj wybierają sprzęt dla seniorów weźmy pod uwagę łatwość w obsłudze. Ponieważ osoba starsza może mieć problem z obsługą bardziej zaawansowanych modeli. I tutaj jeżeli nasi dziadkowi nie są na bieżąco z elektroniką proste model sprawdzą się najlepiej. Jeżeli chodzi o ciśnieniomierze naramienne takim jest LD -51 A. Jest to model naramiennego urządzenia pomiarowego, dodatkowo z funkcją wykrywania arytmii. A za jego zakupem przemawia prostota wykonania i tym samym jego użytkowania. Aparat posiada duży czytelny ekran co dla wielu seniorów jest głównym powodem do zakupu gdyż pomiary są bardzo czytelne. Wyświetlane ikony także są dużych rozmiarów. Dodatkowo jego obsługa jest bardzo prosta na panelu mamy jeden duży widoczny pomarańczowy przycisk za pomocą którego dokonamy pomiaru. A więc jest to prosty i funkcjonalny ciśnieniomierz z dodatkową opcją wykrywania arytmii. A specjalna fnkcja “Fuzzy” uwzględniająca indywidualne cechy rytmu serca pozwala na jeszcze większą precyzję pomiarową. Sprawdzi się dla osób, które na co dzień nie mają żadnego kontaktu z elektroniką.
Innym równie prostym w obsłudze urządzeniem do pomiaru ciśnienia jest Everchek CA 400, który posiada także bardzo duży czytelny ekran dodatkowo podświetlany czyli idealny dla seniorów. A oprócz tego prosta obudowa z 3 widocznymi oddzielonymi od sienie przyciskami. Co warto tutaj wymienić ten model oprócz tego, że podaje nam pomiary na ekranie również ma opcję mówienia. A więc będzie niezastąpiony dla osób z dużymi problemami ze wzrokiem lub też dla osób niewidomych. Tutaj mamy także z funkcję dodatkową wykrywania arytmii, prawidłowe zakładanie mankietu. A zasilanie jest za zasadzie baterii i zasilacza sieciowego. Jest to bardzo prosty w zastosowaniu ciśnieniomierz dla każdego seniora.
Prostym modelem jest również japoński ciśnieniomierz Nissei DS-11, który ma nieco mniejszy wyświetlacz ale jeżeli chodzi o jego działanie. To jest to bardzo łatwy w obsłudze aparat pomiarowy na ramię z bardzo długą gwarancją wynoszącą, aż 5 lat. Tutaj również mamy wskaźnik arytmii, pamięć pozwala nam na zapis do 60 pomiarów. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów ma jedynie dwa przyciski a więc idealnie sprawdzi się dla osób starszych.
Dla seniorów również idealnym wyborem będzie omron M2 ma także nieco mniejszy wyświetlacz ale funkcjonalność jest bardzo prosta chyba najprostsza obsługa z wyżej wymienionych ciśnieniomierzy. Z tego względu iż aparat posiada tylko i wyłącznie jeden przycisk. A więc wystarczy odpowiednio nałożyć mankiet i nacisnąć przycisk a na ekranie uzyskamy odpowiedni wynik. Z tym urządzeniem poradzi sobie nawet osoba w podeszłym wieku. Tutaj również mamy funkcję wykrywania arytmii, model zapamiętuje do ostatniego pomiaru.
Innymi bardzo dobrymi modelami, które są również proste w obsłudze ale mogą wyglądać na bardziej skomplikowane są takie aparaty jak Oro N6. To model, który z łatwością obsłuży senior a znajdziemy w nim więcej udogodnień. W postaci nie tylko podstawowej funkcji wykrywania arytmii ale także funkcja położenia mankietu czy wskaźnik ruchu w czasie badania. Jest tutaj także nowoczesna technologia pompowania mankietu pozwalająca na zmniejszenie ucisku. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, którzy z przyczyn zdrowotnych nie tolerują nadmiernego ucisku.
Kolejnym modelem, który dla niektórych może okazać się skomplikowanym jest japoński aparat na ramię DSK-1031 NISSEI. Wydaje się być trudny w obsłudze ze względu na panel z dotykowymi przyciskami. Jednak kiedy zapoznamy się z nim bardziej ten model okazje się być wyjątkowo prosty w obsłudze. A panel z taki przyciskami wyjątkowo funkcjonalny i łatwy. Atutem w takim modelu jest na pewno duży i czytelny ekran jakiego nie posiadają inne modele.
Łatwe i funkcjonalne ciśnieniomierze nadgarstkowe
Wyżej opisaliśmy ciśnieniomierze naramienne proste w obsłudze a więc pora teraz na aparaty nadgarstkowe, które naszym zdaniem i wielu seniorów są najlepszym wyborem dla osób starszych. Tutaj jednym z łatwiejszych w obsłudze jest model Oro SM2 jest to bardzo prosty w funkcjonowaniu ciśnieniomierz ale dobrej jakości. Ten model cechuje prostota i duży ekran ułatwiający odczytywanie pomiarów. Uruchomimy go za pomocą jednego widocznego na środku przycisku. Po bokach umieszczono dodatkowo przyciski pamięci i zegara. Tutaj również zastosowano funkcję wykrywania arytmii oraz zapis 3 ostatnich pomiarów. Mankiet standardowy w rozmiarze 13,5 – 21 cm pasujący dla większości osób o normalnej budowie. Aparat samoczynnie się wyłącza. Bardzo dobry dla osób, które w szybki sposób chcą uzyskać pomiar praktycznie w każdych warunkach.
Kolejnym wartym uwagi równie łatwym w obsłudze jest ciśnieniomierz Everchek CN 10. To ciśnieniomierz, którego zaletą jest także duży ekran oraz łatwa obsługa. Standardowo mamy tutaj funkcję arytmii oraz zapis z datą i godziną. A dodatkowo detekcja ruchu oraz instrukcja prawidłowego zakładania mankietu również automatyczne wyłączenia. Standardowy mankiet w rozmiarze 12,5 – 20 cm. Kolejną propozycją prostego i funkcjonalnego aparatu pomiarowego jest Omron RS1. Zaletą jest niewątpliwie prosta obsługa z jednym widocznym dużym przyciskiem. Tutaj mamy mniejszy ekran niż pozostałe ale cyfry są bardzo duże więc i z odczytem danych nie powinien mieć problemu nawet senior. A dodatkowo mamy funkcję wykrywania arytmii i funkcję wykrywania udaru czego nie mają inne modele. Więc taki aparat będzie bardzo przydatny dla osób z chorobamiserca w podwyższonej grupie ryzyka udarów lub dla osób które już przebyły udar, ponieważ mogą przejść kolejne. Jest to niewielki i poręczny ciśnieniomierz sprawdzi się w domu i podróży.
Ciśnieniomierze o średnim poziomie trudności w użytkowaniu po bardzo zaawansowane modele technologicznie
Dla osób, które na co dzień obsługują sprzęty elektroniczne problemem nie będzie obsługa bardziej zaawansowanych ciśnieniomierzy elektronicznych. Dlatego tutaj wymienimy kilka modeli które mogą być nie co bardziej zaawansowane technologicznie. To modele które nie są trudne w obsłudze a wymagają jedynie szybkiej instrukcji najlepiej ze strony kogoś bliskiego, pokazanie niektórych możliwości z jakich mogą korzystać osoby starsze aby w konsekwencji ułatwić sobie pomiar. Do takich urządzeń możemy zaliczyć naramienny ciśnieniomierz DSK1011 NISSE. Początkowo wiele osób wiedząc taki niestandardowy ciśnieniomierz może uznać go za trudniejszy w obsłudze. Jednak nic bardziej mylnego różnica tutaj polega jedynie na innym niż zazwyczaj standardowym rozmieszczeniu przycisków. Te znajdują się na górnym panelu są dotykowe. Z wyraźnym zaznaczeniem przycisku start/stop. Oprócz tego zaletą jest bardzo duży ekran gdzie żaden senior nie powinien mieć problemu z odczytem danych. Tutaj mamy także funkcję wykrywania arytmii a samo urządzenie jest zasilane na baterie i zasilacz sieciowy. Przy pomocy tego aparatu otrzymamy bardzo szybki pomiar, standardowy rozmiar mankietu pozwoli nam na zastosowanie go u większości osób dorosłych, mankiet – 22-32 cm.
Kolejnym prostym w obsłudze ale nieco bardziej zaawansowanym modelem może być Omron M7 Intelli It. Na pierwszy rzut oka może wydać się bardziej skomplikowany niż pozostałe modele a to za sprawą większej ilości przycisków na panelu. Jednak przyciski zostały oznaczone w bardzo łatwy sposób, więc nikt nie powinien mieć problemów z ich użyciem. Tutaj natomiast urządzenie jest bardziej zaawansowane z tego też względu że za pomocą odpowiedniej aplikacji możemy go połączyć z naszym telefonem. I tak zapisane pomiary pozwalają nam na łatwiejszą ich analizą również ułatwiają diagnozę naszemu lekarzowi. Jest to bardzo przydatna opcja, która może nam pomóc w monitorowaniu naszego zdrowia. Jednak nie każdy senior potrafi z takich funkcji korzystać. Ale bez obaw, ponieważ urządzenie również działa bez aplikacji po prostu nie musimy jej instalować to jedynie opcja dodatkowa, która ma być ułatwieniem dla wielu osób. Dlatego z takiego urządzenia mogą również korzystać seniorzy, którzy na co dzień nie użytkują smartfonów. Dodatkowo taki model sprawdzi się dla osób z różnymi chorobami serca gdyż posiada funkcję wykrywania arytmii, wskaźnik Afib – wykrywanie migotania przedsionków oraz wskaźnik nadciśnienia. Mankiet jest nieco większy niż w większości modeli a mianowicie od 22 do 42 cm także będzie odpowiedni nawet dla osób o większej budowie ramienia. Dodatkowa opcja to wskaźnik prawidłowego zakładania mankietu oraz wykrywania ruchu ciała.
Innym bardzo zaawansowanym urządzeniem jest Ciśnieniomierz Medel Cardio MB10 z funkcją EKG. Co nie znaczy że nie poradzi z nim osoba starsza. Jest to zazwyczaj stosowany sprzęt przez lekarzy specjalistów a także osoby, które wymagają badania EKG. Ten model jest niezastąpiony dla osób z chorobami układu krążenia a szczególnie z chorobą wieńcową. Przy takiej chorobie konieczne jest wykonywanie badania EKG regularnie a szczególnie w przypadku występowania bólu. Dlatego taki ciśnieniomierz może być bardzo pomocny i wskazany przez specjalistę. Po odpowiednim zapoznaniu się z instrukcją i przeszkoleniu również seniorzy mogą obsługiwać takie urządzenie. Warto wiedzieć, że istnieją tak pomocne ciśnieniomierz w niektórych chorobach wręcz niezastąpione.
Ciśnieniomierz na rękę z dużym ekranem
Podsumowując nasz dzisiejszy wpis o ciśnieniomierzach to warto zastanowić się czy taki sprzęt który może uratować życie naszym najbliższym nie jest najlepszym prezentem. Zazwyczaj kupujemy większość podarunków bez zastanowienia na ostatnią chwilę, które tak naprawdę nie są przydatne i po czasie lądują gdzieś w szafie. A urządzenie którym profilaktycznie lub w czasie choroby możemy dokonywać pomiaru w tym przypadku ciśnienia. To doskonała forma troski o naszych najbliższych. A jeżeli już nasi dziadkowie czy rodzice otrzymali od nas taki sprzęt to warto pomyśleć o innych, które także wpłyną na funkcjonowanie ich zdrowia. Mogą to być na przykład poduszki grzejące, buty do ogrzewania stóp, masażery do ciała. Dobrym pomysłem są również nawilżacze czy oczyszczacze powietrza poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Warto inwestować w prezenty, które dają naszym bliskim konkretną korzyść czy to dla zdrowia czy relaksu. A na pewno wcześniej czy później podziękują nam za taki prezent. I pamiętajmy aby systematycznie mierzyć sobie ciśnienie a zawłaszcza aby robili to nasi rodzice i dziadkowie. Gdyż nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu poważnych chorób, a w konsekwencji nawet zgonów.