Mankiety do ciśnieniomierzy to asortyment, który jest niezbędny aby urządzenie mogło w ogóle funkcjonować. Mankiety występują w każdym rodzaju ciśnieniomierzy naramiennych i nadgarstkowych. Jednak nasz dzisiejszy wpis dotyczy mankietów naramiennych w ciśnieniomierzach zegarowych określanych manualnymi, półautomatycznych jak i również elektronicznych. Zazwyczaj wymienne mankiety mamy w ciśnieniomierzach zegarowych i półautomatycznych, niekiedy również elektronicznych. Opcja ciśnieniomierza z wymiennym mankietem jest bardzo wygodna i ekonomiczna. Mając taką możliwość w każdej chwili możemy dokupić nowy mankiet i wymienić go bez problemu. A niestety mankiety są asortymentem, który po pewnym czasie może się zużyć i trzeba będzie go wymienić. Zwłaszcza tanie mankiety są mniej trwałe, ponieważ najczęściej rozchodzą się w miejscu szycia, przecierają się, czy nie do końca napełniają się powietrzem. Sam koszt mankietu nie jest dużym wydatkiem, dlatego lepiej wymienić jest rękaw niż całe urządzenie co znacznie obniża koszty.
Jak się okazuje bardzo wiele osób nie wie o możliwościach wymiany mankietu w swoim ciśnieniomierzu.
Dlatego w naszym dzisiejszym wpisie podpowiemy Państwu jakie mankiety warto wybrać i co wziąć pod uwagę przy ich zakupie aby mogły posłużyć nam na dłużej. Przede wszystkim przed zakupem mankietu zorientujmy się jaki rodzaj ciśnieniomierza mamy i czy mamy możliwość w nim wymiany mankietu. Bo jak wspomnieliśmy wcześniej duża ilość ciśnieniomierzy różnego rodzaju ma możliwość zmiany rękawa. Jednak mogą zdarzyć się takie modele aparatów, gdzie nie będzie to możliwe. Dla osób, które mają zamiar zakupić ciśnieniomierz zwłaszcza zegarowy czy automatyczny to warto już na samym początku wybrać urządzenie pozwalające na wymianę mankietu. A więc jeżeli wiemy, że nasz model ma taką możliwość to sprawdźmy czy posiada rękaw z dwoma czy jednym wężykiem.
Ponieważ możemy wyróżnić mankiety z jedno lud dwuwężykowe. Ciśnieniomierze elektroniczne zwykle posiadają jeden wężyk, z kolei zegarowe dwa takie również mogą mieć ciśnieniomierze półautomatyczne. Więc jeżeli wiemy już jaki model aparatu posiadamy i z iloma wężykami to możemy się skupić na konkretnych mankietach.
Rozmiar mankietu ma wpływ na dokładny pomiar ciśnienia krwi i tętna
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę aby kupić odpowiedni mankiet. Przede wszystkim rozmiar mankietu. Jest to bardzo istotne i ma duży wpływ na dokładność pomiaru. Jak określić prawidłowy rozmiar mankietu, w tym celu należy zmierzyć nasz obwód ramienia lub ramienia osoby czy osób dla których ma być zakupiony mankiet. Jeżeli zmierzyliśmy obwód ramienia i wiemy jaki mamy to tym rozmiarem kierujmy się wybierając rękaw. Zazwyczaj mankiety możemy podzielić na 3 grupy dla dzieci, osób dorosłych i otyłych – o zwiększonym obwodzie ramienia.
Rodzaje mankietów naramiennych:
- Mankiety dla dzieci w tym noworodków, niemowląt, nastolatków
- Mankiety dla osób dorosłych
- Mankiety dla osób otyłych
Mankiety dla dzieci i tutaj rozmiar zależy od obwodu ramienia i wieku dziecka. Najczęściej tutaj również możemy wyróżnić 3 grupy wiekowe czyli mankiety dla noworodków w rozmiarze od obwodu ramienia najczęściej 15 cm. Dla większych dla dzieci od 10 do 20 cm i dla nastolatków 13 do 24 cm. Z kolei mankiety dla osób dorosłych są najczęściej standardowe w rozmiarze od 22 do 32 cm. Z kolei dla osób otyłych tak najczęściej bywają określane duże mankiety. Jednak to nie tylko dla osób otyłych ale również dla osób, które mają większy obwód ramienia powodowany np. rozrostem mięśni jest to zazwyczaj rozmiar od 32 do 42 czy 46 cm. Istnieją również większe mankiety jednak jednak te modele znacznie trudniej dostać niż zwykłe standardowe. Więc jak dobrać prawidłowy rozmiar mankietu?Dla przykładu jeżeli mamy obwód ramienia np. 28 cm to rozmiar standardowego mankietu od 22 do 32 cm będzie jak najbardziej odpowiedni. Z kolei dla osoby, która ma obwód ramienia 33 cm standardowy mankiet będzie za mały należy wtedy wybrać mankiet większy czyli dla osób o zwiększonym obwodzie – 32-42 cm. Warto pamiętać, że źle dobranym rozmiar mankietu może wpłynąć na nieprawidłowości wyniku.
Prawidłowe założenie mankietu
Kolejnym bardzo ważnym elementem w wyborze mankietu jest jego prawidłowe założenie. Bardzo wiele osób zakładając mankiet robi to w nieodpowiedni sposób co również zakłamuje wynik. Często zdarza się, że osoba mierząca sobie czy komuś ciśnienie krwi i tętna za pomocą domowych aparatów. Nie ma odpowiedniej wiedzy jeżeli chodzi wykonanie badania jak i również przygotowania się do niego. Wiele osób bada ciśnienie po wysiłku, w trakcie mówienia, podczas zdenerwowania czy po spożyciu napojów mogących podnieść wartość o kilka stopni. Co niestety powoduje zaburzenia wyniku. W wcześniejszym naszym wpisie pisaliśmy jak w prawidłowy sposób mierzyć ciśnienie krwi aparatami zegarowymi, jednak informacje dotyczące przygotowania do pomiaru są takie same odnośnie wszystkich ciśnieniomierzy. Warto o tym poczytać aby w jak najdokładniejszy sposób mierzyć ciśnienie w warunkach domowych. Wracając do tematu jeżeli chodzi o nieprawidłowe założenie mankietu to często największy błąd popełniamy owijając mankiet podwójnie wokół ramienia. Kolejnym często spotykanym błędem jest zakładanie mankietu na ubranie jest to niedopuszczalne, nawet na cienką bluzkę, ponieważ w taki sposób nigdy dobrze nie zmierzymy ciśnienia. Mankiet musi być założony na gołe ramię. Większość mankietów ma nawet instrukcję obsługi prawidłowego założenia jeżeli takiej nie ma powinniśmy przed założeniem zapoznać się z instrukcją obsługi.
Materiał mankietu
Przy wyborze mankietu również powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z jakiego rękaw został wykonany. Dla osób szczególnie wrażliwych warto wybierać materiały o delikatnej strukturze charakteryzujące się miękkością. Również wybór materiału ma znaczenie przy zakupie mankietu dla dziecka. Dzieci mają wrażliwą skórę i tutaj również materiał powinien być delikatny. Wybór mankietów dla dzieci w tej chwili jest znacznie większy niż kiedyś. Dla dzieci możemy zakupić kolorowe mankiety, które zwrócą ich uwagę wzbudzą zainteresowanie i pozwolą uspokoić dziecko w czasie badania.
Jeżeli chodzi o rodzaj materiału to najczęściej mankiety możemy spotkać nylonowe lub z materiału np. bawełniane. Nylonowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości ponieważ można je w przypadku zabrudzenia przetrzeć i za chwilę są suche. Bawełniane są znacznie trudniejsze w czyszczeniu jednak bardziej delikatne, więc odpowiedniejsze dla osób z wrażliwą skórą i dzieci. Nylonowe też znacznie łatwiej się nakładają na ramię niż bawełniane. Tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Również warto wziąć pod uwagę to czy mankiet ma szwy jeżeli tak to wybierajmy mankiety z solidnego materiału o mocnych szwach tak aby nie rozeszły się po kilku pomiarach. Coraz więcej mankietów nie posiada szwów są to tzw. mankiety bezszwowe.
Wymieniliśmy kilka najważniejszych aspektów, które należy wziąć uwagę przy wyborze mankietu, który ma realny wpływ na dokładność pomiaru.