Ciśnieniomierz to urządzenie przeznaczone do pomiaru krwi i tętna. Istnieje kilka rodzajów ciśnieniomierzy, które możemy podzielić na ciśnieniomierze elektroniczne i ręczne wyróżnić także można ciśnieniomierze półautomatyczne. Ciśnieniomierze elektroniczne to urządzenia, które są zasilane na baterie niekiedy również do zestawu dołączony jest zasilacz sieciowy. Mankiet do ciśnieniomierza w tych modelach zazwyczaj jest zintegrowany na stałe z aparatem, więc nie mam możliwości wymiany. Chociaż zdarzają się coraz częściej aparaty pomiarowe, gdzie ten mankiet można wymienić. Kolejną grupą są ciśnieniomierze półautomatyczne tutaj zazwyczaj urządzenie jest zasilane na baterie i przy pomocy pompki jak w aparatach całkowicie manualnych. Mankiet może być połączony z urządzeniem, jednak często można go również wymienić. Ostatnią grupą są ciśnieniomierze manualne mechaniczne znane szerzej pod nazwą zegarowe. Tutaj w większości urządzeń mankiet nie jest zintegrowany na stałe z urządzeniem i można go bez problemu wymienić.
Do czego służy mankiet w ciśnieniomierzu
Mankiety mogą być naramienne lub nadgarstkowe. Naramienne jak sama nazwa wskazuje umieszcza się na ramieniu z kolei nadgarstkowe na nadgarstku. Żaden ciśnieniomierz nie mógłby działać bez mankietu, ponieważ dzięki niemu jest możliwy pomiar ciśnienia na ręce. Mankiet naramienny umieszcza się na ręce prawej lub lewej w zależności gdzie nasze ciśnienie jest wyższe. Na ramieniu mankiet powinien znajdować się w odległości 2-3 cm od zgięcia łokcia. Bardzo ważne jest prawidłowe założenie mankietu, ponieważ ma ono wpływ na dokładność badania. Przed założeniem mankietu i dokonaniem pierwszego pomiaru zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi podaną przez producenta.
Po co właściwie wymieniać mankiet w ciśnieniomierzu?
Mankiet w ciśnieniomierzu zazwyczaj wymieniamy kiedy ulegnie uszkodzeniu, bądź jeżeli istnieją takie zalecenia od producenta sprzętu. Najczęściej jednak robimy to wtedy, kiedy nasz mankiet się wysłużył a mianowicie nie jest już szczelny – uchodzi z niego powietrze, rozeszły się szwy, rzepy się nie zapinają, czy uszkodzeniu uległ wężyk, są to najczęstsze przyczyny, które skłaniają nas do wymiany rękawów naramiennych. Należy pamiętać, że mankiet powinien być zawsze sprawny w innym wypadku pomiar będzie nieprecyzyjny. Często również możemy wymieniać mankiety, ponieważ są nieodpowiednich rozmiarów. Taki problem zazwyczaj mają osoby o dużej wadze, których rozmiar ramienia w obwodzie jest bardzo duży. A większość modeli ciśnieniomierzy ma w ofercie standardowy rozmiar mankietu naramiennego od 22 cm do 32 cm. Jednak coraz więcej producentów wychodzi naprzeciw osobom o większej wadze dedykując specjalne mankiety w dużym rozmiarze, dzięki temu nawet osoba z nadwagą może mierzyć ciśnienie. Gdzie szukać tego typu mankietów? Mankiety w dużym rozmiarze powinniśmy znaleźć w większości dobrych sklepach medycznych i aptekach. Najczęściej ich rozmiary są większe niż standardowe zazwyczaj od 33 cm do 46 cm w obwodzie.
Wymianie może także podlegać mankiet z innych powodów np. jeżeli ciśnieniomierz stosujemy u dzieci w różnym wieku. Bardzo często ciśnieniomierze dziecięce mają możliwość wymiany mankietów, ponieważ są przeznaczone dla dzieci w zróżnicowanym wieku. A jak wiadomo w każdym wieku obwód ramienia u dziecka ma inny rozmiar. Stąd najczęściej propozycja od producentów zestawu mankietów dla dzieci, dzięki którym zmierzymy ciśnienie u noworodka, większego dziecka czy nastolatka. Z takiej możliwości bardzo często korzystają lekarze pediatrzy i inne placówki medyczne. Jeżeli chodzi o wybór mankietów dziecięcych to tutaj coraz częściej dla najmłodszych pacjentów mamy możliwość zakupu kolorowych mankietów. Są to najczęściej mankiety w kolorze z różnymi postaciami najczęściej przedstawiające postaci z bajek. Zastosowanie kolorowych mankietów u dzieci ma bardzo duży wpływ na proces badania ciśnienia. Zauważono, że dzieci chętniej i spokojniej poddają się badaniu jeżeli mają do czynienia z kolorowym sprzętem medycznym. Wykazują większą ciekawość i spokój pozwalając na wykonanie badania do końca. Dlatego coraz więcej rodziców kupuje specjalne kolorowe mankiety dedykowane dla dzieci podobnie jak lekarze pediatrzy. Dziecięce mankiety są zazwyczaj wykonane z delikatniejszego materiału niż mankiety dla dorosłych przyjemniejszego w dotyku.
Czym kierować się przy wyborze mankietu do ciśnieniomierza?
Na początku należy dokładnie zmierzyć obwód ramienia osoby dla, której mam być zakupiony mankiet.
Musimy określić czy nasz mankiet jest jedno czy dwuwężykowy i w przypadku posiadania już ciśnieniomierza czy będzie z nim kompatybilny. Tutaj należy sprawdzić także dopasowanie końcówki przewodu w mankiecie do wejścia ciśnieniomierza.
Jeżeli chcemy kupić lepszy mankiet do ciśnieniomierza to warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, zazwyczaj są to droższe mankiety niż zwykłe uniwersalne jednak tutaj na cenę składa się jakość tworzywa z jakiego został wykonany. Zazwyczaj mankiety lepszej jakości mają specjalny system pompowania, który zapobiega nadmiernemu uciskowi, więc będzie odpowiedni dla osób, które są nieodporne na nacisk.
Podsumowując cały temat należy szczególną uwagę zwrócić na sprzęt jakim dokonujemy pomiaru ciśnienia, tutaj przede wszystkim trzeba zadbać o to aby poszczególne elementy były sprawne, co jakiś czas warto zrobić przegląd ciśnieniomierza, sprawdzić czy dobrze mierzy, czy np. rękaw nie został uszkodzony, czy szwy są na swoim miejscu. W przypadku stosowania ciśnieniomierzy elektronicznych powinno sprawdzić się poziom baterii a w mechanicznych urządzeniach czy pompka prawidłowo pompuje i ma szczelny zaworek.