Pytania zawarte w temacie niniejszego artykułu należą do najczęściej zadawanych przez osoby dotknięte bezpośrednio lub pośrednio nadciśnieniem tętniczym. Określenie „pośrednio” ma sens rzecz jasna wówczas, gdy pragniemy zadbać o swoich bliskich, których ten problem dotyka. Faktem jest, że o ile w odpowiedzi do pytania pierwszego – jaki ciśnieniomierz kupić? -istnieje sporo poradników (w tym chociażby instrukcji obsługi), to z drugim problemem nierzadko użytkownik musi zmierzyć się sam. Dlaczego tak jest? Postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym krótkim poście.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Przeciętny człowiek, niezwiązany z medycyną i nieposiadający długiej „nadciśnieniowej przeszłości” może poczuć się w tym wszystkim odrobinę zagubiony. Wydaje się, że z pomocą przychodzi nam internet i różnego rodzaju fora dyskusyjne, komentarze itp. Problem rodzi się jednak wówczas, gdy w wątpliwość poddamy autentyczność wspomnianych wpisów i rad, bo tak naprawdę skąd mamy gwarancję, że ich autorami nie są sami producenci lub osoby przez nich opłacane? My nie polecimy Państwu konkretnego producenta, ani modelu urządzenia, bowiem zależy nam jedynie na podzieleniu się własnymi doświadczeniami, zarówno od strony sprzedaży ciśnieniomierzy, jak i użytkowania ich w sposób zawodowo związany z ochroną zdrowia.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni medycy, przeważnie jako najdokładniejsze i najmniej zawodne urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego uznają klasyczne ciśnieniomierze zegarowe. Potwierdza to chociażby fakt, że w większości neseserów lekarskich i toreb ratowniczych znajdziemy właśnie taki rodzaj aparatu. Ciśnieniomierze manualne (bo tak również bywają one nazywane) nie wymagają żadnego źródła zasilania, nie grozi im również awaria wrażliwej elektroniki – zwyczajnie jej nie posiadają. Podstawową wadą ciśnieniomierzy zegarowych jest jednak odrobinę skomplikowany proces wykonywania pomiaru. Jest to konieczność przejścia krótkiego przeszkolenia z zakresu obsługi i nabycie pewnej wprawy. Nie są to czynności wymagające szczególnych umiejętności, mimo wszystko wymagają one od użytkownika znacznie więcej uwagi niż ciśnieniomierze automatyczne (elektroniczne).

Dokładny pomiar

Rozwiązaniem kompromisowym, czyli naszym zdaniem wygodnym, a jednocześnie zapewniającym stosunkowo dokładny pomiar, są: automatyczne ciśnieniomierze naramienne. Urządzenia tego typu są niezwykle popularne, a obsługa nierzadko ogranicza się do wciśnięcia jednego guzika. Na naszym rynku swoje produkty oferuje kilku sprawdzonych producentów i wśród nich znaleźć można zarówno urządzenia podstawowe, o niskim stopniu skomplikowania, jak i profesjonalne znacznie zaawansowane technologicznie, dla użytkowników zwyczajnie wymagających lub dotkniętych współtowarzyszącymi chorobami serca, np. arytmiami, migotaniem przedsionków itd. Ciśnieniomierze naramienne posiadają również wymienne mankiety, dzięki czemu mogą posłużyć nam zdecydowanie dłużej.

Pozostałe rodzaje urządzeń: ciśnieniomierze nadgarstkowe i ciśnieniomierze półautomatyczne, to raczej ryzykowne produky. Odnośnie tych pierwszych, wielu użytkowników skarży się na zaburzone wyniki pomiaru. Nie oznacza to, że wszystkie ciśnieniomierze nadgarstkowe są złe i nie należy ich kupować, warto jednak mieć na uwadze, że sytuacja, kiedy wynik ich pomiaru budzi wątpliwości ich użytkowników zdarza się znacznie częściej niż w przypadku pozostałych rodzajów aparatów. Druga grupa urządzeń – ciśnieniomierze półautomatyczne, to produkt już powoli odchodzący do przeszłości medycyny. Ciśnieniomierze tego rodzaju mają grono swoich stałych użytkowników, jednak wsparcie techniczne dla tego typu wyrobów powoli zanika. Coraz mniej producentów aparaty półautomatyczne w swojej ofercie, dzieje się tak dlatego, że zwyczajnie nie ma już potrzeby utrudniania czynności pomiaru manualnym dopompowywaniem mankietu osobną pompką.

Podsumowując: nie istnieje jeden konkretny rodzaj i model ciśnieniomierza, który można bezpiecznie polecić każdemu użytkownikowi. Istnieją jednak pewne (naszym zdaniem) kryteria, które należy zawsze mieć na uwadze dokonując wyboru. Dla osób przedkładających precyzję pomiaru ponad wszystko, najlepszym wyborem będzie ciśnieniomierz zegarowy. Użytkownicy ceniący sobie również wygodę i szybkość badania, zdecydowanie powinni skupić się na aparatach automatycznych – naramiennych. Wybór producenta pozostawiamy Państwu. Mamy nadzieję, że niniejszy wpis ułatwił Państwu podjęcie decyzji: jaki ciśnieniomierz naramienny wybrać (jaki aparat do mierzenia ciśnienia kupić).