Ciśnieniomierze to urządzenia przeznaczone do pomiaru krwi jak i również tętna. Można wyróżnić kilka rodzajów ciśnieniomierzy w zależności od miejsca pomiaru. Między innymi ciśnieniomierze nadgarstkowe pomiaru wówczas dokonujemy na nadgarstku, ciśnieniomierze naramienne – pomiar na ramieniu. Istniej również podział pomiędzy elektronicznymi ciśnieniomierzami, które działają na baterie czy zasilacz, wyróżnić możemy także ciśnieniomierze ręcznie napędzane siłą dłoni jak i również półautomatyczne wymagające siły dłoni i zasilania przez baterie. Jednak każdy z tych rodzajów urządzeń może ulec awarii, która być może nie podlegać już gwarancji bądź z naszej winy nie będzie refundowana. W niektórych przypadkach wystarczy wymienić dodatkowe akcesoria, które mogły ulec zniszczeniu jak np. pompki do aparatów manualnych i półautomatów, wężyki, rękawy nadal cieszyć się użytkowaniem naszego sprzętu. Jest to najczęściej ulegający awarii asortyment pomocniczy, który stosuje się w ciśnieniomierzach manualnych.

Każdy aparat pomiarowy jest inny jeden może być lepszej jakości mający komponenty wykonane z mocniejszych tworzyw, drugi może być mniej wytrzymały. Na jakość urządzenia na pewno wpływ ma producent i cena. Jednak to w jakim czasie zużyje się nasz sprzęt w dużej mierze zależy od jego eksploatacji. Ten sam aparat pomiarowy inaczej będzie działał w warunkach domowych, kiedy użytkuje go jedna osoba lub kilka w rodzinie niż aparat stosowany w warunkach medycznych, gdzie pomiaru dokonuje się kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie. Wtedy nawet najlepsze materiały ulegną naturalnemu zużyciu i jest to uważane za normalne. Tak więc aby nie wymieniać całego sprzętu warto zakupić osobno mankiet czy np. gruszkę w zależności od tego co uległo zniszczeniu.
W takim celu należy sprawdzić jaki ciśnieniomierz posiadamy i jaki zawiera mankiet czy gruszkę.

 

Mankiety do ciśnieniomierzy

Wyróżnić możemy mankiety jedno lub dwuwężykowe. Na to trzeba zwrócić uwagę przy wymianie porównując nasz stary aparat, jeżeli widzimy, że ma dwa wężyki to takiego mankietu należy szukać w sklepie, podobnie jeżeli posiadamy aparat z dwoma wężykami. Bardzo dużo urządzeń ma standardowe końcówki jednak zdarzają się inne zakończenia na to również należy zwrócić uwagę. W sklepach zazwyczaj mają Państwo opisane z jakim modelem mamy do czynienia czy jest to mankiet jedno czy dwu wężykowy. Na rynku możemy spotkać różnego rodzaju mankiety zazwyczaj są to zwykłe uniwersalne mankiety dla dzieci i osób dorosłych. Jednak coraz częściej w ofertach pojawiają się specjalistyczne mankiety, które pozwalają na mniejszy ucisk w czasie pompowania, szybsze napełnianie itp., są to zazwyczaj mankiety wykonane w nowoczesnej technologii z lepszej jakości tworzyw. Jeżeli posiadamy dzieci wymagające codziennych pomiarów ciśnienia warto pokusić się o zakup kolorowych mankietów, które na pewno umilą czas w czasie badania i pozwolą oswoić się z urządzeniem.

 

Jakie akcesoria mogą ulec zniszczeniu w ciśnieniomierzu?

Głównie mowa tutaj o akcesoriach występujących wraz z ciśnieniomierzami zegarowymi manualnymi i półautomatycznymi. Które oprócz manometru posiadają pompki za pomocą, których wtłacza się powietrze. Również pomiar nie odbędzie się bez rękawa – mankietu, który jest integralną częścią każdego ciśnieniomierza. Mankiety mogą być jedno lub też dwuwężykowe, od aparatu zależy czy montowane na stałe czy z możliwością odpięcia. Do całego zestawu dołączony jest również stetoskop, za pomocą którego dokonujemy odsłuchu. Każda z tych części w zależności od częstotliwości użytkowania może ulec zniszczeniu.

Pompka do ciśnieniomierza, która bywa określana jako gruszka. Jest asortymentem, który bardzo często może ulec awarii, najczęściej pompki parcieją tracąc powietrze, przez co wykonanie prawidłowego badania nie jest możliwe. Dlatego w przypadku pojawienia się takiego problemu pompkę należy wymienić na nową i nadal cieszyć się użytkowaniem sprzętu. W sklepach najczęściej możemy kupić pompki z zaworkiem lub bez zaworka.

Innym akcesorium, które może ulec zniszczeniu jest rękaw – mankiet do ciśnieniomierza. Tutaj jak wspomniano wyżej rodzaj i materiał z jakiego jest wykonany mankiet ma bardzo duże znaczenie ale także częstotliwość użytkowania. W przypadku, kiedy zaobserwujemy w swoim mankiecie rozchodzenie się szwów, rzep, przetarcia czy nieszczelność rękawów należy zawsze wymienić rękaw na nowy. Ponieważ tylko szczelny mankiet może zapewnić nam prawidłowy pomiar. Wymienić rękaw możemy również kiedy jest za mały na większy lub chcemy pomiaru dokonać u dzieci w różnym wieku. Na rynku istnieją mankiety różnego rodzaju wykonane z gorszych i lepszych tworzyw. Tutaj w większości o jakości decyduje cena. Lepszy mankiet będzie zazwyczaj drożysz, ze względu na użycie lepszego tworzywa i nowocześniejszej technologi. Jednak tanie mankiety również pozwalają na wykonanie prawidłowego badania. Wadą może być gorszej jakości materiał znacznie twardszy również szybsza eksploatacja.

 

Stetoskopy

Do wykonania prawidłowego pomiaru w przypadku ciśnieniomierzy zegarowych powinniśmy również posiadać stetoskop. Te z czasem mogą także ulec zniszczeniu w takim przypadku również należy wymienić go na nowy. Stetoskopy również są bardzo zróżnicowane pod względem jakości i ceny. Do pomiaru ciśnienia w warunkach domowych nie trzeba kupować drogiego stetoskopu wystarczy nam wersja podstawowa. Dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy wykonują pomiar ciśnienia znacznie częściej niż osoby prywatne solidniejszy stetoskop może okazać się trwalszy. Stetoskopy mogą być jednogłowicowe lub dwugłowicowe.

 

Więc jeżeli posiadają Państwo ciśnieniomierze półautomatyczne czy manualne i jakaś część ulegnie nadmiernej eksploatacji nie trzeba wcale wymieniać całego osprzętu, wystarczy tylko zakupić część która został zużyta. Pozwoli to na pewno zmniejszyć koszty, ponieważ większość akcesoriów do ciśnieniomierzy jest niedroga. Dlatego też ciśnieniomierze ręczne uchodzą w środowisku medycznym za jedne z najlepszych i najtrwalszych urządzeń pomiarowych jeżeli chodzi o ciśnienie krwi. Są też najczęściej wybieranymi urządzeniami medycznymi przez personel medyczny ze względu na wysoką precyzję i niezawodność działania.