Sprawa wydaje się prosta – wyciągamy ciśnieniomierz z pudełka, postępujemy zgodnie z dołączoną instrukcją i koniec. Można z technicznego punktu widzenia uznać, że poprzednie zdanie w pełni wyczerpuje temat, jednak niestety nie do końca. Podpowiemy Państwu, jak mierzyć ciśnienie. Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia krwi.

Jak mierzyć ciśnienie?

Przede wszystkim musimy zwrócić odrobinę uwagi na przygotowanie do badania, bowiem pomiar ciśnienia tętniczego krwi (podobnie jak i inne czynności związane z medycyną i naszym zdrowiem) wymagają od nas pewnej dozy uwagi, odrobiny wiedzy i doświadczenia. Sprawa podstawowa, to stan w jakim obecnie się znajdujemy – nie może to przykładowo moment następujący tuż po wejściu na czwarte piętro z siatkami pełnymi zakupów. Słowem: powinniśmy być względnie zrelaksowani i na ile to możliwe po prostu spokojni. Literatura medyczna podaje, że przed każdym pomiarem warto po prostu bezczynnie posiedzieć przez ok. 5 minut. Mierzenie ciśnienia w stanie stresu, w pozycji stojącej lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym może sprawić, że wynik będzie do pewnego stopnia zakłamany.

Również ułożenie rąk, będące z pozoru błahostką, może być czynnikiem decydującym o właściwym wykonaniu badania. Kończyna badana powinna swobodnie spoczywać na płaskiej powierzchni (np. na stołowym blacie lub oparciu fotela). Nie może w tym czasie wykonywać żadnej pracy. Każdy skurcz mięśni, gwałtowny ruch lub chociażby zmiana ułożenia ręki mogą spowodować zaburzenie pomiaru, a tym samym wskazanie błędnego wyniku. Takie zagrożenie występuje szczególnie w trakcie stosowania ciśnieniomierzy elektronicznych. Ciśnieniomierze te nierzadko nie są w stanie precyzyjnie określić, czy odbierany sygnał jest efektem bicia serca, czy skurczu mięśni ramienia. Ciśnieniomierze zegarowe (tradycyjne) mają w tę przewagę we wspomnianej sytuacji, że pomiar wykonywany nimi może być na bieżąco kontrolowany przez osobę obsługującą urządzenie. Każdy zaobserwowany ruch będzie po prostu widoczny na zegarze manometru jako dynamiczny skok wskazówki, niezależny od pulsu.

Ubiór a pomiar ciśnienia krwi.

Trzecia kwestia dotyczy… naszego ubioru. Praktycznie niemożliwym jest wykonanie badania ciśnieniomierzem naramiennym (będącym w zasadzie najdokładniejszym rodzajem tego typu urządzeń) u pacjenta, który ma założoną kurtkę lub np. gruby sweter. Ciśnienie należy mierzyć zawsze na kończynie nieskrępowanej żadnymi rękawami, mankietami, torbami, plecakami itp. Można w tym miejscu wskazać wyższość ciśnieniomierzy nadgarstkowych, bowiem ich pomiar okazuje się w związku z powyższym wygodniejszy. Jednak na pytanie: czy warto dla komfortu ryzykować z najlepszej precyzji, pozostawiamy już do Państwa oceny.

Podsumowując dzisiejszy krótki wpis, można by rzec, że idealne okoliczności, w których pacjent powinien mieć dokonywany pomiar ciśnienia tętniczego, mają miejsce wówczas gdy: ubrany jest on w luźny podkoszulek, siedzi wygodnie (od kilku minut) przy stole – jest stosunkowo spokojny, a badaną kończynę opiera o blat stołu. Celem uzupełnienia, pragniemy dodać informacje – jak mierzyć ciśnienie:

  • obowiązkowe milczenie podczas badania – mówienie może wprowadzić w błąd mechanizm ciśnieniomierzy elektronicznych, a w przypadku ciśnieniomierzy zegarowych zwyczajnie zagłuszy dźwięk krwi uderzającej o ściany tętnicy,
  • sprawny ciśnieniomierz – musi być dobrze naładowany lub posiadać dobre baterie (dot. aparatów elektronicznych), mankiet nie może być w najmniejszym stopniu rozszczelniony lub sparciały,
  • kontrola wątpliwych pomiarów – nie zawsze zaskakujące dla nas wyniki muszą być autentyczne, czasem winę za fałszywy alarm ponosi urządzenie, czasem pojawia się błąd człowieka