Nie od dziś wiadomo, że ciśnieniomierze manualne są uznawane za jedne z najdokładniejszych ciśnieniomierzy jeżeli chodzi o pomiar krwi. Są to stosunkowo stare model aparatów pomiarowych, które znają zapewne nasi dziadkowie i babcie. Większość lekarzy również do pomiaru ciśnienia używa tego typu aparatów. Dostajemy od Państwa wiele pytań dotyczących prawidłowego pomiaru ciśnienia tego rodzaju ciśnieniomierzami. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik wyjaśniający krok po kroku jak mierzyć ciśnienie za pomocą aparatów zegarowych. Między innymi skupimy się na opisaniu w kilku krokach metodę pomiarową. Podpowiemy Państwu jaki ciśnieniomierz warto wybrać czym powinien się charakteryzować i na co zwrócić uwagę.
A więc jeżeli chcemy zbadać ciśnienie krwi aparatem zegarowym, najpierw powinniśmy zaopatrzyć się w tego typu urządzenie. Dla osób, które już posiadają ciśnieniomierze manualne. Warto sprawdzić czy są one sprawne, czy mankiet nie jest dziurawy, przetarty czy pompka nie jest sparciała i czy ma odpowiednią szczelność. Możemy zakpić urządzenie z tradycyjnym manometrem ale istnieją również aparaty posiadające większy rozmiar manometru jak np. ciśnieniomierz zegarowy LD 100. Przy zakupie aparatu zegarowego weźmy pod uwagę solidność wykonania manometru, rękawa, pompki i stetoskopu. W przypadku manometru w tej chwili mamy już coraz większy wybór jeżeli chodzi o ich rozmiar.
Mankiet w ciśnieniomierzach manualnych
Wybierając ciśnieniomierz zegarowy weźmy pod uwagę także wielkość mankietu, przy zakupie sprawdźmy na jaki obwód ramienia będzie odpowiedni. Zazwyczaj standardowe mankiety są w rozmiarze 22 cm do 32 cm, pasujące dla większości osób dorosłych. Jednak istnieją również większe mankiety przeznaczone dla osób z nadwagą lub o zwiększonym obwodzie ramienia nawet do 46 cm. Mankiet jest bardzo istotnym asortymentem, ponieważ ma realny wpływ na dokładność pomiaru, pamiętajmy, że nie może być zbyt luźny i zbyt obciśnięty. Materiał będzie także istotny jeżeli chodzi o nasz komfort zwłaszcza dla osób z delikatną skórą mającą skłonności do podrażnień. Zazwyczaj mankiety są dołączone do ciśnieniomierza zegarowego jednak można również takowy dobrać według indywidualnych potrzeb i dokupić osobno. Obecnie na rynku mamy różne modele mankietów różniące się jakością materiału, mające specjalistyczne oznaczenia jeżeli chodzi o ich zakładanie.
Pompka powinna być elastyczna i uwaga koniecznie sprawdźmy czy jest szczelna. Stetoskop zazwyczaj wystarczy najprostszy z płaską głowicą. Również możemy zwrócić uwagę w przypadku mankietów czy są jedno czy dwu wężykowe jest to zazwyczaj istotne przy ich wymianie. Mankiety, pompki to asortyment, który po nadmiernej eksploatacji możemy zawsze wymienić. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ większość sklepów z tego typu asortymentem medycznym mając na stanie ciśnieniomierze zazwyczaj ma do nich części zamienne.
Ciśnieniomierz manualny dla dziecka
Mamy również aparaty zegarowe dla dzieci i w przypadku pomiaru ciśnienia krwi u dzieci są one najdokładniejsze. Do pomiaru ciśnienia krwi u dzieci dedykuje się przeważnie ciśnieniomierze zegarowe. Tutaj również weźmy pod uwagę mankiety i to z jakiego tworzywa są wykonane. Dla dzieci powinny być to rękawy z delikatnego materiału charakteryzującego się miękkością. Mankiety dziecięce można spotkać w tradycyjnym kolorze czarnym ale również kolorowe mankiety z różnymi nadrukami.
Więc jeżeli dokonaliśmy już zakupu i mamy odpowiedni sprzęt do pomiaru ciśnienia należy zapoznać się z instrukcją zastosowania. I przystąpić do pomiaru.
Ciśnieniomierze zegarowe pozwalają na pomiar wartości ciśnieniomierza rozkurczowego i ciśnienia tętniczego krwi. Ciśnienie skurczowe górne mówimy o nim wówczas kiedy serce się kurczy i wpompowuje krew do naczyń krwionośnych
Ciśnienie rozkurczowe dolne – powstaje gdy mięsień sercowy jest rozciągnięty i ponownie napełnia się krwią
Ciśnienie krwi podajemy w mm Hg co oznacza milimetry słupa rtęci.
Jak przystąpić do badania?
- Pomiar można wykonać samodzielnie albo przy pomocy innej osoby w zależności od naszych umiejętności. Osoba poddawana badaniu ciśnienia krwi i tętna powinna być w spoczynku w pozycji siedzącej.
- Ważne aby na 15 do 30 minut przed badaniem osoba badana nie spożywała napojów podwyższających ciśnienie, nie paliła papierosów czy wykonywała jakąkolwiek aktywność fizyczną również się nie denerwowała. Na kilka minut przed badaniem i w jego trakcie również nie powinna prowadzić rozmowy. Może to znacznie wpłyną na badanie i zaburzyć jego prawidłowy wynik podwyższając go nawet o kilka punktów pomiarowych.
- Istotne jest aby sprawdzić wcześniej na której ręce mamy wyższe ciśnienie to na tej należy dokonywać pomiaru. A więc jeżeli wyższe ciśnienie jest na lewej kończynie górnej to pomiaru będziemy dokonywać na lewej dłoni. I analogicznie jeżeli na prawej to ciśnienie zmierzymy na prawej.
- Ręka na której mierzymy ciśnienie powinna być ułożona na wysokości serca. Mankiet powinniśmy umieścić na ramieniu w odległości tak aby brzeg mankietu kończył się od 2 do 3 cm powyżej łokcia. Mankiet powinien być tak założony aby jego oznaczenie znajdowało się na tętnicy ramieniowej. Zakładając go powinniśmy zostawić trochę luzu.
- Po czym założyć stetoskop na uszy i włożyć jego słuchawkę pod rękaw w dole łokciowym na tętnicy
Po czy zakręcić zawór wokół gruszki i zacząć pompować delikatnie, aż do momentu pojawienia się wskazówki na wartości 200. Wtedy należy powoli odkręcić zawór i wypuszczać powietrze obserwując manometr, aż do momentu usłyszenia pierwszego uderzenia w słuchawkach. - Pierwsze uderzenie które usłyszymy w słuchawkach określa nam wartość ciśnienia skurczowego z kolei ostatnie uderzenie to pomiar ciśnienia rozkurczowego.
- Więc jeżeli np. na manometrze pojawi się nam wartość ciśnienia skurczowego np. 120 a rozkurczowego 80 to wynik odczytujemy następująco czyli nasze ciśnienie wynosi 120 na 80 mm Hg.
- Jeżeli chodzi o ustawienie manometru to trzymamy go w dłoni na, której umieszczony jest mankiet a drugą obsługujemy pompkę.
Jak widać tego typu pomiar ciśnienia jest bardzo prosty nawet do wykonania samodzielnie. Trzeba jedynie wiedzieć jak poprawnie założyć mankiet, w którym momencie odkręcić zaworek oraz dokładnie nasłuchiwać pierwszego i ostatniego sygnału i to w zasadzie tyle. Jest to bardzo prosta i wiarygodna metoda pomiaru, której nauczyć się może każdy.
Ważne informacje jeżeli chodzi o użytkowanie ciśnieniomierzy zegarowych
- Pamiętajmy o tym aby nie napompowywać mankietu powyżej 300 mmHg
- Mankiet powinien być sprawny nie uszkodzony nie może być dziurawy czy przetarty
- Manometrem również nie może być uszkodzony przechowujmy go w bezpiecznym miejscu, uważajmy aby nam nie spadł i chrońmy przed wstrząsami
- Pompka – balonik również musi być sprawna nie może z niej wydostawać się powietrze
- Czas pomiaru powinien wynosić max. 2 min, w przypadku kolejnego pomiaru należy odczekać około 2 minuty
Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis pomógł Państwu zrozumieć prosty mechanizm działania ciśnieniomierzy zegarowych i zachęci Państwa do ich posiadania.