Choroby związane z nadciśnieniem tętniczym to nie tylko choroby dotyczące osób starszych w podeszłym wieku i związanych z otyłością. Istnieje wiele chorób pokrewnych i schorzeń, które mogą wywołać nadciśnienie nie tylko u dorosłych ale również dzieci. Jak się okazuje nadciśnienie bardzo często dotyczy dzieci, w różnym wieku od najmłodszych po starsze dzieci wywołane jest różnego rodzaju czynnikami. W takim przypadku dziecko podobnie jako osoba dorosła wymaga codziennego monitorowania ciśnienia. Niestety u dzieci jest to trudniejsza czynność i wymaga pełnego zaangażowania rodzica lub opiekuna. Istnieje bardzo często problem z wybraniem odpowiedniego ciśnieniomierza.
Wiele pytań nasuwa się w związku z wyborem czy ciśnieniomierz dla dziecka powinien być automatyczny czy też manualny? Jak dokonać pomiaru u dzieci ruchliwych? Jaki mankiet dziecięcy do ciśnieniomierza będzie najodpowiedniejszy itp. Dlatego w dzisiejszym artykule rozwiejemy Państwa wątpliwości mając nadzieję, że przyczynimy się do wyboru odpowiedniego urządzenia pomiarowego dla dziecka, które w pełni spełni wasze oczekiwania i przyczyni się do prawidłowego pomiaru.
Ciśnieniomierz dla noworodków i dzieci starszych
Warto zaznaczyć iż najczęściej stosowanymi aparatami pomiarowymi dla małych dzieci są ciśnieniomierze mechaniczne czyli urządzenia ręczne, które stosuje się do dnia dzisiejszego, bardzo często użytkowane przez starsze pokolenie. Ponieważ są to ciśnieniomierze naramienne a taki pomiar zaleca się wykonywać u małych dzieci, gdyż jest uważany za jeden z najbardziej precyzyjnych. Również z tego względu, że na rynku nie ma typowych ciśnieniomierzy nadgarstkowych dla małych dzieci, większe dzieci mogą korzystać z ciśnieniomierzy automatycznych dla dorosłych. Związane jest to z niewielkim obwodem nadgarstka u małych dzieci, który utrudniałby zakładanie takiego ciśnieniomierza. Dlatego najlepszym i najbardziej funkcjonalnym dla mniejszych dzieci jest wybór ciśnieniomierza zegarowego – manualnego.
Istnieją ciśnieniomierze typowo zaprojektowane dla małych i większych dzieci, których mankiety mają kolorowe materiały, najczęściej wzorzyste przypominające różne postaci z bajek. Dlaczego warto wybrać tego typu ciśnieniomierz dla dziecka? Wie to każdy pediatra, który w swoim gabinecie posiada taki rodzaj sprzętu z przeznaczeniem dziecięcym. Jak w przypadku ciśnieniomierzy, które mają np. kolorowe mankiety, wzbudzające większe zainteresowanie u „malucha”, dzięki temu proces całego badania przebiega w znacznie lepszej atmosferze. Dziecko oswaja się z medycznym sprzętem, kolorowy nadruk budzi zaciekawienie szczególnie małych dzieci i umożliwia wykonanie badania do końca.
Ciśnieniomierz dla dzieci i dorosłych – uniwersalny
Kolorowe grafiki są coraz częściej wykorzystywane w urządzeniach medycznych dla dzieci, ponieważ pozwalają zająć uwagę „malucha” i wykonać badanie nawet u dzieci bardzo ruchliwych. Warto zaznaczyć, iż spokój podczas badania i brak ruchu u dziecka pozwala uzyskać nam precyzyjny pomiar. Natomiast, kiedy dziecko jest zestresowane i niespokojne niestety pomiar będzie nieprawidłowy i należy go powtórzyć.
Dlatego też badanie ciśnienia w przypadku malutkich dzieci zaleca się w trakcie snu. U większych dzieci powinno dokonywać się pomiarów podczas siedzenia z ramieniem ułożonym na poziomie serca. Zaleca się również przeprowadzenie badania 2 lub trzykrotnie aby upewnić się, że wynik nie jest związany z stresem wynikającym z samego badania.
Dlaczego warto wybrać ciśnieniomierz dla dziecka manualny z typowym przeznaczeniem dla najmłodszych?
Miedzy innymi dlatego, że ciśnieniomierze zegarowe dla dzieci oferują zestawy mankietów dziecięcych, najczęściej są to 3 rodzaje mankietów jak np. w ciśnieniomierz dziecięcy z pompką, który ma 3 rozmiary mankietów:
- mankiet dla noworodków: obwód do 15 cm, szer. 5,5 cm, dł. 22 cm
- mankiet dla dzieci: obwód od 10 do 20 cm, szer. 5,5 cm, dł. 33 cm
- mankiet dla nastolatków: obwód od 13 do 24 cm, szer. 10 cm, dł. 35 cm.
Mankiety dziecięce do ciśnieniomierza posiadają również delikatniejszy materiał, który zapewnia większy komfort mniejszemu pacjentowi. Dzięki np. takiemu zakupowi otrzymują Państwo 3 rodzaje mankietów dla dziecka w każdym wieku, więc nie ma potrzeby kupowania dodatkowych mankietów. Z takich rozwiązań bardzo często korzystają specjalistyczne gabinety i placówki pediatryczne, warto szukać takich ofert, ponieważ są również bardziej opłacalne.
Na co zwrócić uwagę podczas badania ciśnienia u dzieci?
Przede wszystkim na dopasowanie mankietów. Mankiet powinien szczelnie przylegać do ramienia dziecka, dlatego bardzo dobre są mankiety z rzepami pozwalające na regulację. Należy również zostawić niewielką przestrzeń na włożenie słuchawki stetoskopowej. Gumowa część mankietu powinna obejmować cały obwód ramienia na granicy od 80 do 100 % procent, z kolei jego szerokość 75 % długości ramienia, którą powinniśmy mierzyć od wyrostka barkowego do łokciowego.
Mierzenie ciśnienia za pomocą aparatu manualnego dokonuje się w taki sam sposób ja u osoby starszej, ponieważ ciśnieniomierze dziecięce manualne opierają się na tej samej zasadzie, co aparaty dla osób dorosłych różnią się jedynie wielkością mankietów, materiałem i kolorem.
Ciśnieniomierze dziecięce manualne nie wymagają zasilania przy pomocy baterii czy innego źródła, dlatego można używać je w każdych warunkach np. podczas wycieczek biwakowych, wypraw turystycznych z dzieckiem, zawsze można sprawdzić poziom ciśnienia.
Prawidłowe parametry ciśnienia u dzieci w poszczególnym wieku dzieci:
- noworodki – ciśnienie skurczowe: 60-80 (mmHg) zaś rozkurczowego 35-50 (mmHg)
- niemowlaki do ukończenia 1 roku życia nie powinny przekraczać wartości ciśnienia skurczowego 90 mmHg z kolei rozkurczowego 60 mmHg
- małe dzieci ciśnienie skurczowe w granicach 95 mmHg zaś ciśnienie rozkurczowe 60 mmHg
- dzieci w wieku szkolnym ciśnienie: 100 mmHg, rozkurczowe 60 mmHg
- młodzież ciśnienie skurczowe 110 mmHg, natomiast dolna wartość cieśnienia 70 mmHg
Ciśnieniomierze automatyczne dla starszych dzieci? Czym kierować się przy ich wyborze?
Starsze dzieci mogą korzystać z urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi i tętna dla osób dorosłych. Najczęściej o wyborze takiego urządzenia będzie miał znaczenie rozmiar mankietu w ciśnieniomierzu. Ponieważ przy wyborze oprócz kierowania się dobrymi parametrami technicznymi trzeba wziąć pod uwagę rozmiar mankietu w zależności od tego czy jest to aparat naramienny czy tez nadgarstkowy. Większe dzieci mogą mieć rozmiar standardowy najczęściej przy ciśnieniomierzach nadgarstkowych wynosi on od 12 cm do 21 cm, z kolei naramiennych aparatach od 22 do 33 cm, rozmiary poszczególnych modeli wahają się plus minus kilka centymetrów. To na pewno jest jeden z ważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze ciśnieniomierza dla starszych dzieci. Ponieważ wybierając zbyt szeroki mankiet w porównaniu z obwodem ramienia czy nadgarstka nie wykonamy odpowiedniego pomiaru. Dlatego przed zakupem automatycznego ciśnieniomierza dziecięcego warto czytać opis produktu i szukać informacji o rozmiarach mankietów.
Automatyczne ciśnieniomierze, które mają mniejsze rozmiary mankietu i mogą być stosowane w pomiarach ciśnienia u starszych dzieci to np. niedrogi ciśnieniomierz nadgarstkowy LD 12 firmy Little Doctor. Jego mankiet jest mniejszy niż standardowe mankiety rozmiar wynosi od 12,5 – 20, 5 cm. Warto zwrócić również uwagę na droższy lecz bardziej dokładny model, czyli ciśnieniomierz nadgarstkowy NISSEI WSK-1011.
Precyzyjny ciśnieniomierz na rękę (nadgarstek)
Podsumowując niniejszy artykuł o wyborze i zakupie dobrego ciśnieniomierza dziecięcego to na pewno na początku należy kierować się wiekiem naszych pociech. I tak dla dzieci tych najmniejszych preferujemy wybrać ciśnieniomierz zegarowy najlepiej z możliwością kupienia z zestawem mankietów, zazwyczaj są to 3 rodzaje rękawów. Dla dzieci starszych również świetnie sprawdzą się ciśnieniomierze zegarowe. Jeżeli jednak preferujemy ciśnieniomierz automatyczny dla dziecka to przede wszystkim przed wyborem oprócz sprawdzenia odpowiednich parametrów technicznych, należy znaleźć informacje o wielkości mankietu, ponieważ to on odgrywa tutaj kluczową rolę.