Ciśnieniomierze to urządzenia przeznaczone do pomiaru ciśnienia krwi i tętna. Dla osób zorientowanych w tego typu urządzeniach wiadome jest jakie rodzaje ciśnieniomierzy możemy wyróżnić. Są to mianowicie ciśnieniomierze automatyczne na ramię i nadgarstek, półautomatyczne i tradycyjne ciśnieniomierze ręczne. I to właśnie im poświęcimy dzisiejszy wpis.

Ręczne ciśnieniomierze określane jako manualne, zegarowe to ciśnieniomierze z długą tradycją stosowane powszechnie przez naszych dziadków czy rodziców. Odkąd na rynku pojawiły się ciśnieniomierze automatyczne manualne zdawałoby się, że są mniej popularne. Jednak to nieprawda cieszą się nadal dużym powodzeniem wśród grona lekarzy oraz osób starszych, które wciąż cenią tradycję. Po tego typu urządzenia sięgają osoby, które chcą uzyskać bardzo precyzyjny pomiar z jak najmniejszym marginesem błędu. Manualne aparaty do pomiaru ciśnienia uważane są za najprecyzyjniejsze jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia. Co jeszcze przemawia za wyborem ręcznych ciśnieniomierzy przede wszystkim jest to bezawaryjność sprzętu. Ciśnieniomierze ręczne w porównaniu do automatycznych nie są zasilane na prąd ani na baterie, dzięki temu można stosować je w każdych warunkach nawet tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu czy wyczerpały się nam baterie. Zegarowy ciśnieniomierz działa na zasadzie wtłaczania powietrza do rękawa przez pompkę – gruszkę. Ten rodzaj ciśnieniomierza jest również bardzo często stosowany ze względu na niską bezawaryjność, ponieważ sprzęt rzadko ulega awarii a jeżeli już to najczęściej są to niewielkie komponenty jak gruszka do pompowania czy rękaw, który z upływem czasu i częstotliwością użytkowania może ulec zniszczeniu również w ciśnieniomierzu elektronicznym. Jedak jest to niedrogi asortyment pomocniczy, który można dokupić bez problemu w większości sklepów medycznych.

Manualne ciśnieniomierze dla dzieci

Pomiar ciśnienia u dzieci jest również wskazany jak i u osób dorosłych. Niestety bardzo często o tym zapominamy, wiele osób nie mam na stanie w domu nawet ciśnieniomierza dla dorosłych a co dopiero dla dzieci. Bardzo często zdarza się, że pomiar ciśnienia u dziecka bada jedynie lekarz pediatra podczas wizyty kontrolnej. Niekiedy możemy dowiedzieć się, że nasze dziecko choruje na choroby serca i wtedy ciśnieniomierz musi być koniecznie na stanie w domu. A bardzo ciężko jest dokonać pomiaru u dziecka zwykłym aparatem elektronicznym naramiennym czy nadgarstkowym, ponieważ dzieci mają mniejszy obwód ramienia i nadgarstka. Dlatego warto również wybierać ciśnieniomierze ręczne dla dzieci, które mają komplet mankietów dostosowanych do wieku dziecka, dzięki temu pomiaru możemy dokonać nawet u niemowląt. Ciśnieniomierze zegarowe są rekomendowane przez lekarzy pediatrów na całym świecie jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia u dzieci. Dla dzieci szczególnie tych najmłodszych warto wybierać specjalistyczne urządzenia zazwyczaj mające kolorowe mankiety, które pozwalają wzbudzić w dziecku ciekawość i wykonać prawidłowy pomiar ciśnienia.

Z czego złożony jest manualny ciśnieniomierz?

Manualny ciśnieniomierz złożony jest z manometru, rękawa, gruszki i do zestawu powinien być dołączony stetoskop. Manometr to zegar na, którym mieści się skala pomiarowa, z której odczytujemy pomiar ciśnienia. Gruszka – pompka do ciśnieniomierza to niezbędny asortyment, za pomocą, którego wtłacza się powietrze do środka. Rękaw – mankiet do ciśnieniomierza jest niezbędny aby wykonać pomiar są to mankiety przeznaczone do zakładania na ramię. Mankiet może być różnego rozmiaru i różnej jakości. Rozmiary zazwyczaj są standardowe, które będą odpowiednie dla mniejszych i większych obwodów ramienia. Kupując ciśnieniomierz manualny niekiedy uniwersalny mankiet może nie być odpowiedni dla osób z otyłością, które mają dużo większy rozmiar niż standardowe. Jednak istnieją ciśnieniomierze manualne specjalnie dedykowane dla osób o zwiększonym obwodzie ramienia, również taki mankiet można dokupić samodzielnie. Do zestawu wraz z ręcznym ciśnieniomierzem powinien być dołączony stetoskop, który służy do osłuchiwania.

Jak mierzyć ciśnienie manualnym ciśnieniomierzem?

Wiele osób decyduje się na zakup automatycznych ciśnieniomierzy, ponieważ manualne wydają im się trudne w zastosowaniu i boją się, że sobie nie poradzą z obsługą. Jednak okazuje się niepotrzebnie, ponieważ ciśnieniomierze ręczne są bardzo proste w obsłudze, znacznie prostsze niż nam się wydaje.

Pomiar ciśnienia manualnym aparatem krok po kroku

Przed zastosowaniem każdego urządzenia należy się zapoznać z instrukcją obsługi, po każdym zapoznaniu się z obsługą można przystąpić do pomiaru.

Krok 1 Przygotowanie ciśnieniomierza

Należy wyciągnąć urządzenie i całe oprzyrządowanie z pudełka, etui. Pomiar powinien być przeprowadzony w spoczynku w pozycji siedzącej, w niektórych zaburzeniach serca lekarz może zalecić pomiar w pozycji leżącej. Pomiar zazwyczaj wykonuje się na lewej ręce, jednak jeżeli ciśnienie jest wyższe w prawej ręce wtedy pomiar należy wykonać na prawej dłoni. Warto zrobić próbę aby sprawdzić, na której ręce nasze ciśnienie będzie wyższe i w przyszłości mierzyć tam gdzie ciśnieniomierz wskazał wartość wyższą, można również w tym celu zasięgnąć porady lekarskiej.

Krok 2 zakładanie mankietu

Pomiar powinien być dokonywany na gołej ręce bez ubrania w przypadku koszuli czy innego długiego rękawa wystarczy go podwinąć. Uwaga jednak jeżeli podwinięty rękaw jest za ciasny i stanowi dodatkową otoczkę uciskającą ramię w tym celu zaleca się jego ściągnięcie. Po czym należy oprzeć rękę na stole lub też innym oparciu, lekko zginając ją w stawie łokciowym, następnie założyć mankiet. Ręka powinna znajdować się na wysokości serca. Mankiet zakładamy na ramię do wysokości 2 -3 cm powyżej łokcia. Potem zakładamy na uszy stetoskop a jego pierścień wkładamy pod mankiet na tętnicę. Manometr powinno się trzymać prawą ręką wokół balonika przytrzymując kciukiem i palcem wskazującym za śrubę zaworu.

Krok 3 pompowanie mankietu

Następnie należy zamknąć zawór poprzez przekręcenie zaworka, po czym wziąć do ręki pompkę i napompować mankiet cały czas obserwując manometr. Pompować powinno się tak długo, aż do momentu przekroczenia wskazówki zwykle do ciśnienia skurczowego o około 30 m m Hg.

Krok 4 pomiar 

Następnie należy otworzyć zwór kciukiem przez przekręcenie obserwując na manometrze spadek ciśnienia. Spadek ciśnienia powinien wynosić w zakresie pomiędzy skurczem a rozkurczem 23 mm Hg na sekundę tzn. do momentu, aż wskazówka spadnie na skali z 250 do 100 powinno upłynąć około 20 do 25 sekund. Po usłyszeniu pierwszego wyraźnego tonu w stetoskopie – odgłos pulsowania, wtedy odczytujemy na zegarze wartość ciśnienia skurczowego górnego. Z kolei po usłyszeniu ostatniego słyszalnego tonu należy odczytać wartość ciśnienia rozkurczowego dolnego.

Krok 5 odczyt wartości ciśnienia

Kiedy już odczytamy wartości ciśnienia górną i dolną należy maksymalnie odkręcić zawór aby spuścić powietrze z całego mankietu na tym w zasadzie kończy się pomiar ciśnienia. Być może początkowo wydaje się to skomplikowane jednak po paru próbach wykonania ciśnienia okazuje się być bardzo proste.

Ciśnieniomierze zegarowe uchodzą za jedne z najprecyzyjniejszych urządzeń pomiarowych do pomiaru ciśnienia krwi, również są polecane ze względu na bardzo małą awaryjność i możliwość korzystania z nich w różnych warunkach. Po wykonaniu kilku pomiarów użytkownik dochodzi do wprawy i w łatwy sposób może samodzielnie wykonać pomiar sobie lub też innej osobie.