Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak powinien wyglądać prawidłowy pomiar ciśnienia krwi oraz tętna i co może go zaburzyć. A jak się okazuje czynników wpływających na nieprawidłowe wartości może być wiele, o których nawet nie mamy pojęcia. I bardzo często okazuje się, że mamy dobrej jakości ciśnieniomierz ale wynik jest zaburzony bądź np. kiedy sprawdzamy pomiar z innym ciśnieniomierzem wskazuje inne wartości. Wtedy najczęściej większość z nas myśli, że coś jest nie tak z urządzenie, że na pewno jest zepsuty czy wadliwy od początku. Co bardzo często skutkuje oddaniem aparatu do sklepu lub zwróceniem go na gwarancję. A okazuje się tak na prawdę, że sprzęt jest dobry, tylko my nie potrafimy prawidłowo zmierzyć ciśnienia. I nie ma znaczenia tutaj czy są to ciśnieniomierze zegarowe czy elektroniczne. Jeżeli nie zastosujemy się do pewnych wytycznych jeżeli chodzi o prawidłowy pomiar ciśnienia nasz wynik nigdy nie będzie prawidłowy. A wartości będą się znacznie różnić dokonując pomiaru nawet kilkoma aparatami bardzo dobrej jakości. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ większość osób, które mierzy ciśnienie sobie czy komuś innemu np. rodziny nie przestrzega konkretnych zasad. Nie ma też podstawowej wiedzy związanej z prawidłowym pomiarem ciśnienia, zazwyczaj to lekarz powinien poinformować pacjenta jak dokonać prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi i tętna. Jednak często się o tym zapomina na wizycie, dla niektórych lekarzy jest to oczywiste więc myślą, że dla pacjenta również. Pacjenci sami nie pytają bo wydaje im się, że wszystko wiedzą i wystarczy jedynie nałożyć mankiet na nadgarstek czy ramię i to wszystko spowoduje, że urządzenie dokona prawidłowego pomiaru.
Najczęstsze czynniki zaburzające prawidłowy pomiar
Stąd też bardzo wiele osób popełnia szereg błędów przy pomiarze zarówno młodsi jak i starsi użytkownicy. Najczęściej dlatego, że chcemy wykonać szybki pomiar bez zbędnego przygotowywania się. Zazwyczaj mierzymy ciśnienie kiedy źle się czujemy wtedy też jesteśmy poddenerwowani czy nawet zdenerwowani są nasi najbliżsi co również się nam udziela. A poddenerwowanie jest jednym z najczęstszych czynników podwyższającym wartość ciśnienia o kilka punktów. Bardzo często także u lekarza czy w szpitalu kiedy mamy mierzone ciśnienie wartość jest wyższa. Co również jest spowodowane u wielu osób stresem związanym z samym pobytem w szpitalu czy u lekarza. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy z tego jak podwyższyć ciśnienie może mocna kawa czy inne napoje energetyczne wypijane nawet godzinę przed badaniem. Podobnie jest z wysiłkiem fizycznym różnego pochodzenia, dlatego nigdy nie powinniśmy mierzyć ciśnienia tuż po aktywności fizycznej. Ponieważ wtedy wartość ciśnienia zawsze będzie wyższa i to o kilka stopni. Oprócz tego rodzaju czynników, które wpływają na nieprawidłowy pomiar ciśnienia krwi i tętna jest szereg innych. Chociażby związanych z samym sprzętem. Tutaj chodzi przede wszystkim o sprawność urządzenia. Czyli w przypadku urządzeń mechanicznych tzw. ciśnieniomierzy zegarowych – ręcznych powinniśmy zwrócić uwagę na mankiet czy jest szczelny lub też nieprzetarty. Czy gruszka ma odpowiednią twardość. Z kolei w ciśnieniomierzach elektronicznych jest podobnie, mankiet powinien być sprawny. Także należy zadbać o poziom naładowania baterii, ponieważ baterie na skraju wyczerpania także będą oddawać fałszywy wynik. W jednym i drugim przypadku mankiet powinien być założony w prawidłowy sposób. Zarówno naramienny jak i również nadgarstkowy. Nieprawidłowe założenie mankietu także skutkuje zaniżoną lub podwyższoną wartością ciśnienia. Jeżeli już jesteśmy przy mankietach to pamiętajmy aby nie zakładać ich na odzież w przypadku ciśnieniomierzy ręcznych, ponieważ zaburza to pracę czujników ciśnieniomierzy.
Jak powinien wyglądać prawidłowy pomiar?
Aby pomiar był wiarygodny osoba poddawana badaniu powinna przed samym pomiarem się wyciszyć. Nawet kiedy jest poddenerwowana musi starać się uspokoić. Na 15 do 30 minut nie zaleca się spożywania napoi, które mogłyby podnieść wartość ciśnienia nawet o kilka punktów. Do takich zalicza się kawę, energetyki, mocą herbatę również trzeba zrezygnować z używek typu papierosy czy alkohol.
Kolejno po uspokojeniu się można przystąpić do badania i tutaj ważna jest pozycja, która powinna być siedzącą najlepiej z opartą dłonią o blat lub stół. Dłoń musi znajdować się na wysokości serca. Ważne aby w czasie pomiaru również nie prowadzić konwersacji przed badaniem jak i trakcie oraz nie ruszać się. Jeżeli te wszystkie wytyczne zostaną zachowane to wówczas możemy przystąpić do badania. I dopiero tak uzyskany wynik możemy uznać za prawidłowy.
Ciśnieniomierze z funkcjami uwzględniającymi nieprawidłowości przy pomiarze
Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele aparatów pomiarowych elektronicznych mierzących ciśnienie krwi i tętna z dodatkowymi funkcjami. Nowoczesne aparaty potrafią wykryć np. nierówną pracę serca, migotanie przedsionków i inne choroby układu krążenia. Ale także mają czujniki informujące nas np. o nadmiernym ruchu w czasie pomiaru, automatycznie sygnalizując nam o tym. Posiadają także czujnik wykrywający nieprawidłowe założenie mankietu. Na niektórych modelach również producenci stosują specjalistyczne oznaczenia jeżeli chodzi o poprawne założenie rękawa. Elektroniczne urządzenia także bardzo często sygnalizują o rozładowanej baterii co często przekłada się na ostateczny wynik. Warto wybierać tego rodzaju ciśnieniomierze zwłaszcza jeżeli mamy jakieś schorzenia układu krążenia. Ponieważ osoby z różnymi schorzeniami nie posiadające specjalistycznego ciśnieniomierza a badające ciśnienie krwi i tętna zwykłym aparatem zawsze będą miały nieprawidłowy pomiar. W przypadku występujących chorób serca należy zawsze poinformować się lekarza prowadzącego w kwestii samego wykonywania badań ciśnienia i odpowiednich aparatów pomiarowych. Ciśnieniomierze z specjalnymi funkcjami będą również odpowiednie dla osób starszych, które samodzielnie dokonują sobie pomiaru. Na przykład osoba w podeszłym wieku nie zawsze potrafi założyć mankiet w odpowiedni sposób, co w przypadku posiadania urządzenia z funkcją prawidłowego zakładania mankietu jest sygnalizowane na ekranie ciśnieniomierza lub sygnałem dźwiękowym. Dla osób, które cenią zaawansowanie technologiczne warto również wspomnieć o ciśnieniomierzach z funkcja transferu danych na telefon czy inne elektroniczne urządzenia za pomocą odpowiedniej aplikacji.
Pamiętajmy jednak, aby zawsze przestrzegać podstawowych wytycznych jeżeli dokonujemy pomiaru sobie czy komuś innemu. Zarówno aparatem elektronicznym jak i również ręcznym – zegarowym. Także jeżeli mamy podstawową wiedzę dotyczącą pomiaru ciśnienia krwi i tętna to należy przekazać ją osobom, które mierzą ciśnienie w nieprawidłowy sposób.