Czy ciśnieniomierz elektroniczny dobrze mierzy? To pytanie zadaje nam wielu naszych klientów. Nie ma jednak możliwości udzielenia na nie jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje kilka niezwykle istotnych czynników, które pomogą nam określić jaki powinien być dobry ciśnieniomierz naramienny. Dlaczego naramienny?
Czy ciśnieniomierz elektroniczny dobrze mierzy?
Ciśnieniomierze naramienne zdecydowanie należą do najdokładniejszych. Nie oznacza to, że ciśnieniomierz nadgarstkowy zawsze będzie nas oszukiwał, jednak takie ryzyko będzie w tym wypadku zdecydowanie większe. W związku z powyższym, czy każdy elektroniczny ciśnieniomierz naramienny jest dokładny? Zdecydowanie nie!
Dobry ciśnieniomierz elektroniczny musi przez wszystkim cechować się przynależnością do grupy pełnowartościowych wyrobów medycznych. Warto zwrócić w tym wypadku uwagę na zgodność urządzenia ze zharmonizowanymi normami europejskimi, stworzonymi w celu kontroli i certyfikacji wyrobów medycznych, to jest przede wszystkim z normą 93/42/EWG. Każde takie urządzenie będzie posiadało znak CE, gwarantujący przejście odpowiednich badań, posiadanie odpowiednich deklaracji zgodności itp. Istnieją tanie chińskie podróbki, które prócz podobieństw zewnętrznych, nie mają nic wspólnego z narzędziem do diagnostyki stanu zdrowia człowieka.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Oczywiście, nie każdego stać na solidnie wykonany, lecz zwyczajnie drogi aparat do mierzenia ciśnienia. Należy jednak zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Kupno ciśnieniomierza najtańszego, czyli stawianie kryterium ceny na pierwszym miejscu, zwyczajnie mija się celem. Dlaczego? Otóż, każdy aparat do mierzenia ciśnienia, ma przede wszystkim… mierzyć ciśnienie. Jeżeli kupimy sobie w serwisie aukcyjnym tak zwaną „atrapę ciśnieniomierza”, to nabywamy zwyczajnie bezużyteczny gadżet, a nie solidne narzędzie diagnozujące stan naszego zdrowia. Sprawa jest oczywista – jak można oprzeć swoje postępowanie (podaż leków, ich dawkę itp.) na czymś, co wyprodukowane zostało naprędce, bez żadnej kontroli i zaimportowane do Polski jedynie w celu zdobycia zysku? Czy warto ryzykować ciągłą pomyłką i obarczać nią nasz układ krążenia?
Precyzyjny ciśnieniomierz
Wiele osób stwierdzi zapewne w tym miejscu, że autor niniejszego tekstu nie napisał niczego odkrywczego – dobry ciśnieniomierz, to po prostu dobry ciśnieniomierz. Zdecydowanie nie. Po prostu solidnie wykonany i pewny ciśnieniomierz, nie może być najtańszym urządzeniem jakie uda nam się znaleźć. Staje się wspomnianą atrapą. Co w związku z tym cechuje dobry aparat do mierzenia ciśnienia? Przede wszystkim:
– jakość wykonania poparta długim okresem gwarancji
– ugruntowana na rynku europejskim pozycja producenta i dystrybutora
– faktyczne posiadanie odpowiednich funkcji (nie jedynie ich deklaracja)
Powyższe cechy wiążą się wspólnie w jedno zapewnienie – mamy wówczas do czynienia z potencjalniedobrym ciśnieniomierzem. Jeżeli nasz producent jest obecny na rynku europejskim od dłuższego czasu, jeżeli jego dystrybutor w Polsce nadaje mu okres gwarancji dłuższy niż standardowy rok lub dwa i ostatecznie, jeżeli funkcje ciśnieniomierza poparte są jakimikolwiek badaniami (a nie wyłącznie deklaracjami), to takiemu urządzeniu teoretycznie możemy zaufać. Oczywiście żaden ciśnieniomierz elektroniczny nie zastąpi nam badania wykonanego poprzez stetoskop i zegarowy (tradycyjny) aparat do mierzenia ciśnienia, jednak są już naszym rynku urządzenia dające gwarancję precyzyjnego pomiaru.
Ciśnieniomierz a arytmia
Istnieje jeszcze jedna istotna kwestia – komu opisywany ciśnieniomierz elektroniczny ma służyć? Jeżeli założymy, że będzie to osoba dotknięta w obrębie układu krążenia „wyłącznie” nadciśnieniem tętniczym, to znaczy nie cierpiąca np. na uciążliwe arytmie serca, jak np. migotanie przedsionków, wiadomym jest, że ciśnieniomierz dla niej będzie musiał sprostać nieco mniejszym wymaganiom technicznym. Pacjenci dotknięci różnego rodzaju chorobami serca, nierzadko zadają nam pytanie – jaki ciśnieniomierz przy arytmii wybrać oraz czym się kierować? Osoby takie powinny nabyć aparat do mierzenia ciśnienia, który to zaburzenie rytmu rozpozna (wstępnie zdiagnozuje prawdopodobieństwo jego wystąpienia) lub co najmniej zasygnalizuje ryzyko błędnego pomiaru. Mowa w tym wypadku między innymi o funkcji wykorzystania technologii CAM podczas pomiaru, którą posiada np. ciśnieniomierz naramienny Dr. Frei m500A – aparat do pomiaru ciśnienia stworzony głównie dla osób cierpiących na napady arytmii serca.