Pomiaru ciśnienia tętniczego możemy dokonać na nadgarstku lub ramieniu, stąd też ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne. Jednak czasami mając zakupić dobry ciśnieniomierz zastanawiamy się jaki rodzaj wybrać. Najczęściej pada pytanie czy elektroniczny czy zegarowy i czy na ramię czy nadgarstek? Tutaj postaramy się Państwu przybliżyć najistotniejsze cechy aparatów pomiarowych na nadgarstek i ramię a wybór już należy do każdego indywidualnie.

Różnica pomiędzy tymi ciśnieniomierzami jest przede wszystkim w miejscu na jakim dokonuje się pomiaru. Ciśnieniomierz nadgarstkowy pomiar wykonywany na nadgarstku i analogicznie ciśnieniomierz naramienny na ramieniu.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne

Ciśnieniomierze na nadgarstek to ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają mierzyć nam ciśnienie na nadgarstku. Bardzo często są wybierane ze względu na łatwą obsługę i szybkość. Kiedy chcemy dokonać pomiaru wystarczy jedynie podnieść rękaw, założyć ciśnieniomierz na nadgarstek, włączyć go i pomiar jest gotowy. Więc taka opcja pomiaru przyda się na pewno osobom, które chcą uzyskać szybki pomiar w każdym miejscu, doskonale sprawdzają się także w podróży. Ciśnieniomierze nadgarstkowe częściej wybierają także osoby otyłe, które mają problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru na ramię. Chociaż w tej chwili na rynku pojawiają się już urządzenia do pomiaru ciśnienia dedykowane dla osób z nadwagą. Są to ciśnieniomierze w wersji na nadgarstek jak i również na ramię zazwyczaj z dodatkowym rękawem w większym rozmiarze. Aparaty pomiarowe na nadgarstek polecane są dla osób młodszych tych, które nie przekroczyły 50 roku życia i nie mają zdiagnozowanej choroby miażdżycowej czy wysokiego nadciśnienia tętniczego. Jednak ciśnieniomierze nadgarstkowe są uznawane za mniej wiarygodne niż ciśnieniomierze naramienne.

Dlatego jeżeli chcemy zapewnić sobie dokładniejszy pomiar wybierzemy ciśnieniomierz naramienny zwłaszcza przy różnego rodzaju chorobach układu krążenia jak wysokie nadciśnienie tętnicze czy choroba miażdżycowa. Z tego też względu, że żyły ramienne są grubsze i łatwiej jest ocenić skuteczność przepływu krwi. Ciśnieniomierze naramienne jak sama nazwa wskazuje pozwalają dokonać nam pomiaru na ramieniu. Dla niektórych osób ta opcja może być mniej wygodna, ponieważ przy pomiarze wymagamy dostępu do ramienia, niekiedy może być to problem mając obcisłą koszulę, sukienkę czy sweter, w takim przypadku podwiniecie rękawa jest niemożliwe i wymaga ściągnięcia części ubrania, co czasami jest kłopotliwe. Dlatego taki ciśnieniomierz najlepiej mieć w domu, gdzie swobodnie możemy w razie potrzeby ściągnąć obcisłe rzeczy i dopiero wtedy dokonać pomiaru. Bardzo wiele osób popełnia ten sam błąd przy pomiarze a mianowicie podwija obcisły rękaw, co niestety wpływa na zaburzenie pomiaru. Rękaw powinno się podwijać tylko kiedy jest luźny i nas nie obciska a po podwinięciu nie tworzy fałdy.

 

Czym kierować się przy wyborze ciśnieniomierza naramiennego a czym nadgarstkowego?

Jeżeli już zdecydowaliśmy czy ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny to warto wziąć pod uwagę pewne cechy aparatu aby wybrać odpowiedni. Zarówno przy ciśnieniomierzach nadgarstkowych i naramiennych jedną z wytycznych będzie cena jest to najczęstszy czynnik, który decyduje o zakupie. Tutaj przedział cenowy jeżeli chodzi o obydwa modele jest bardzo duży, wszystko zależy od marki i zaawansowania urządzenia. Dobry i niedrogi ciśnieniomierz można zakupić już do 100 zł, lepsze ciśnieniomierz powyżej, niektóre ceny sięgają nawet kilkuset złotych ale są to urządzenia wysokiej jakości najczęściej z dodatkowymi opcjami jak możliwość odczytu danych na telefonie, czy nawet pomiar EKG.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem przy wyborze ciśnieniomierza nadgarstkowego czy naramiennego jest określenie rozmiaru naszego obwodu ramienia lub nadgarstka. Tutaj powinniśmy wziąć miarę i zmierzyć jaki obwód mamy. Nie mają tego problemu zazwyczaj osoby o standardowej budowie, ponieważ większość mankietów ma uniwersalny rozmiar, pasujący dla większości osób dorosłych, problem pojawia się kiedy osoba jest bardzo szczupła lub otyła. Dlatego zawsze przed zakupem zmierzmy sobie obwód nadgarstka czy ramienia wtedy łatwiej będzie nam poszukać odpowiedniego urządzenia. Tutaj również warto zwrócić uwagę czy ciśnieniomierz ma mankiet wymienny czy też nie, Taka opcja pozwoli nam w przypadku zużycia się mankietu go wymienić bez konieczności wymiany całego sprzętu. Niestety najczęściej wymienne mankiety są w ciśnieniomierzach naramiennych zegarowych, rzadziej w elektronicznych na ramię i nadgarstkowych.

Przy wyborze ciśnieniomierza również musimy wziąć pod uwagę dla kogo będzie dedykowany sprzęt. Inny wybierzemy dla dziecka, dla siebie a jeszcze inny dla seniora. Na przykład jeżeli chodzi o seniora to dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia łatwego w obsłudze, które będzie mógł sam włączyć i dokonać sobie pomiaru. W tym przypadku lepiej sprawdzają się ciśnieniomierze nadgarstkowe, kiedy osoba starsza dokonuje pomiaru samodzielnie, chyba że ma opiekuna czy też inną osobę, która jej w tym pomoże to najlepszym rozwiązaniem byłby ciśnieniomierz naramienny. Tutaj warto również wziąć pod uwagę łatwość użytkowania na co ma wpływ również duży wyświetlacz i pamięć ostatnich pomiarów. Wielkość ekranu jest kluczowa najlepiej jeszcze jakby był podświetlany, wtedy łatwiej odczytać wyniki, zwłaszcza osobom w podeszłym wieku. Dla osób, które mają problemy ze wzrokiem dobrym pomysłem może okazać się ciśnieniomierz z funkcją mowy. Taki ciśnieniomierz pozwala na odczyt danych na głos, więc jeśli ktoś ma dobry słuch a słabszy wzrok to będzie to odpowiedni model dla niego, dedykowany także dla osób niewidomych.

Nasz zakup powinien również zależeć od tego do czego konkretnie jest nam potrzebny ciśnieniomierz i chodzi tutaj o zdiagnozowane choroby. Na przykład dla osób, które mają arytmie zwykły ciśnieniomierz nie będzie dokładny, wtedy należy szukać urządzenia z funkcją wykrywania arytmii, zazwyczaj oznaczoną IHB – Irregular Heartbeat – zaburzenia rytmu serca. Na rynku coraz więcej urządzeń pojawia się z taką opcją, więc nie powinni mieć Państwo problemu ze znalezieniem tego typu urządzenia. Dla osób, które wymagają badania pracy serca EKG, dobrym rozwiązaniem może okazać się ciśnieniomierz wyposażony w taką możliwość. Dlatego jeżeli cierpimy na jakieś schorzenia to niestety zwykły tani ciśnieniomierz może się nie sprawdzić tutaj najlepiej szukać specjalistycznych urządzeń.

Istotnym elementem przy wyborze ciśnieniomierza nadgarstkowego czy naramiennego jest także pamięć pomiarowa, która pozwala nam na zapis ostatnich wyników, przydatna opcja podczas wizyty u lekarza prowadzącego, dzięki temu nie musimy zapisywać pomiarów na kartce. Nowoczesne urządzenia mają możliwość ściągnięcia aplikacji na smartphony, dzięki temu wyniki możemy mieć w swoim telefonie, także dostępne podczas wizyty lekarskie w każdej chwili. Warto również zwrócić uwagę na ilość pamięci i dla ilu użytkowników została zarezerwowana to opcja przydatna, kiedy z urządzenia regularnie korzysta kilka osób w domu. Zwróćmy uwagę także czy ciśnieniomierz ma funkcję automatycznego wyłączania w przypadku urządzeń elektronicznych pozwoli zaoszczędzić nam baterie.

Dla osób, które są nadmiernie wyczulone na ucisk odpowiednim rozwiązaniem będzie poszukanie ciśnieniomierza z specjalnym rękawem gwarantującym mniejszy nacisk w czasie pompowania. Dla niektórych osób ważne może być zasilanie większość aparatów elektronicznych ma opcje zasilania bateryjnego niekiedy również może mieć zasilacz w zestawie. Dzięki temu w przypadku rozładowania się baterii mamy dodatkową opcję, pozwalającą nam na wykonanie pomiaru. Istotna jest również gwarancja jaką oferuje nam producent. Tutaj wygląda to różnie od 1 roku do nawet 7 w systemie door to door. Jednak w większości są to 24 miesiące, niekiedy 36 miesięcy. Powyżej wymieniliśmy kilka naszym zdaniem najbardziej istotnych opcji, które warto wziąć pod uwagę zakupując urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi i tętna.

W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych mamy możliwość jedynie zakupienia urządzenia elektronicznego z kolei w ciśnieniomierzach naramiennych są to aparaty elektroniczne jak i również mechaniczne – zegarowe i półautomatyczne.

Ciśnieniomierze elektroniczne jak sama nazwa wskazuje działają zazwyczaj na baterie lub czasami mają w zestawie zasilacz. Aparaty mechaniczne czyli zegarowe to jedne z najstarszych modeli, pomiar nimi odbywa się na zasadzie wtłaczania powietrza do środka rękawa przez dołączoną do zestawu pompkę, nie wymagają zastosowania baterii są to urządzenia całkowicie ręczne. Ciśnieniomierze zegarowe uznawane są za jedne z najdokładniejszych urządzeń jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia niestety nimi nie zbadamy tętna. Są to aparaty pomiarowe niezwykle cenione przez lekarzy i pielęgniarki także do zastosowania domowego. Początkowo wymagają wprawy w mierzeniu ciśnienia i pewnej wiedzy jednak po zapoznaniu się z instrukcją obsługi są łatwe w użytkowaniu. Czasami przy małym manometrze problem z odczytem danych mogą mieć osoby starsze, jednak dostępne są już wersje z dużymi czytelnymi manometrami.

Ciśnieniomierze zegarowe półautomatyczne są to urządzenia, które podobnie jak zegarowe napędzane są ręcznie jednak zamiast manometru mają ekran podobnie jak elektroniczne, na którym wyświetlają się wyniki pomiarowe ciśnienia krwi i tętna. Równie często stosowane przez personel medyczny i domowych użytkowników.

Mając podstawową wiedzę jeżeli chodzi o ciśnieniomierze i rodzaje mogą Państwo dokonać odpowiedniego zakupu. Warto wybierać dobrej jakości sprawdzone urządzenia, które posłużą nam na długie lata. Dobry ciśnieniomierz może działać nawet kilkanaście lat bezawaryjnie. W przypadku wyboru ciśnieniomierzy przede wszystkim należy brać pod uwagę schorzenia na jakie cierpimy oraz obwód ramienia lub nadgarstka w zależności od rodzaju aparatu pomiarowego.