Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia serca, często myślimy, że nieprawidłowości związane z sercem to przypadłość osób w średnim lub starczym wieku. Jednak to nieprawda problemy z sercem mogące wystąpić w każdym wieku nawet u dzieci. Przyjmuje się, że u zdrowej osoby częstotliwość akcji serca wynosi 60-80 uderzeń na minutę, a praca mięśnia sercowego jest rytmiczna i nieprzerwana. Niekiedy praca serca może być nierówna mogą to być pojedyncze epizody, czasami zdarzające się raz na czas nie stanowią wtedy większego zagrożenia dla zdrowia. Jednak kiedy sytuacja się powtarza należy skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą. Jednym z częściej występujących zaburzeń serca jest arytmia. Wiele osób na pewno słyszało o tego rodzaju zaburzeniach gdzieś wśród, rodziny znajomych ale tak naprawdę może nie wiedzieć czym się objawia i na czym polega. itp. Arytmia serca, jak sama nazwa wskazuje dotyczy rytmu serca. W tym wpisie podpowiadamy jaki ciśnieniomierz elektroniczny może okazać się skuteczny w wypadku problemów z arytmią.

Arytmia najczęściej może się nam kojarzyć z tzw. kołataniem serca, osoba z arytmią może mieć wrażenie, że jej serce „wyskakuje”. Arytmia może również objawiać się przyspieszoną jak i również obniżoną częstotliwością skurczy serca. W niektórych przypadkach arytmia może przebiegać bezobjawowo z kolei u innych może mieć średni przebieg a dla jeszcze inne grupy może być zagrożeniem życia. Przyczyn arytmii może być wiele najczęściej są to choroby zastawek oraz choroby mięśnia serca. Niekiedy bardzo trudno ustalić jest typową przyczynę arytmii zwłaszcza kiedy chory nie ma żadnych chorób współistniejących.

Jakie mogą być przyczyny arytmii?

Przyczyny arytmii mogące wystąpić w przebiegu różnych jednostek chorobowych np.:

 • niewydolność serca
 • choroba zastawek serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego
 • miażdżyca
 • cukrzyca
 • choroba niedokrwienna serca
 • nieprawidłowa praca tarczycy
 • zaburzenia ilości elektrolitów we krwi
 • zespół WPW
 • nadciśnienie tętnicze
 • zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze

Inne czynniki mogące wpłynąć na występowanie arytmii

 • przewlekły stres
 • stosownie używek typu papierosów, nadmiar kofeiny, alkoholu
 • stosowanie niektórych leków


Ciśnieniomierz z EKG, wykrywa migotanie przedsionków i przedwczesnych skurczów komorowych

Czym może objawiać się arytmia?

Arytmia w niektórych przypadkach może przebiegać bezobjawowo, w innych chory może mieć szereg objawów, typowych dla arytmii najczęstszy z nich to zbyt wolne lub zbyt szybkie bicie serca. Niekiedy problem arytmii może być zdiagnozowany przypadkowo podczas zwykłej wizyty u lekarza, przez badanie osłuchowe stetoskopem. Aby potwierdzić występowanie arytmii należy wykonać badanie elektrokardiograficzne, które polega na zapisaniu czynności bioelektrycznej serca na papierze, czyli stworzenie elektrokardiogramu za pomocą elektrokardiografu. Również wykonuje się badanie 24 godzinne EKG holter jeżeli skurcze nie pojawiają się zbyt często. To badanie polegające na przyklejeniu do klatki piersiowej minielektrod, które wraz z specjalnie połączonym urządzeniem rejestruje pracę serca w czasie codziennych czynności także podczas snu.

Objawy mogące świadczyć o arytmii:

 • zbyt szybkie lub wolne bicie serca
 • duszność, uczucie dławienia
 • trudność z oddychaniem
 • bóle wieńcowe
 • niepokój, lęki
 • zaburzenia pamięciowe
 • uczucie gorąca, wybudzanie się ze snu
 • nagłe utraty przytomności
 • zawroty głowy

Rodzaje arytmii Bradykardia i Tachykardia

Bradykardia to zbyt wolne bicie serca najczęściej poniżej 50 uderzeń w czasie czuwania. Zazwyczaj zdiagnozowana w lekkim stopniu nie wymaga leczenia bardzo często występuje u sportowców lub też osób, które mają nadmierną aktywność nerwu błędnego. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ten stan wymaga leczenia jest to najczęściej leczenie przyczynowe. Polegające na zdiagnozowaniu przyczyny np. zawału serca, udaru mózgu, tarczycy, redukcją bądź odstawieniem niektórych leków, wyrównaniu poziomu elektrolitów. Najczęściej po ich usunięciu wszystko wraca do normy. Niekiedy jednak może nie być to wystarczające działanie lub też przyczyną jest uszkodzenie układu bodźcotwórczo – przewodzącego serca, w takim przypadku lekarz może zalecić stosowanie leków, które mają na celu przyspieszyć akcję serca. Nie zawsze takie działanie może być pomocne, dlatego w niektórych przypadkach koniecznością może być wszczepienie stymulatora – rozrusznik serca.

Tachykardia ma miejsce wtedy, kiedy nasze serce bije zbyt szybko wykonując nawet 100 uderzeń na minutę. Trachykardia może być również nazywana tachyarytmią. Jednak nie każda tachykardia stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, ponieważ bardzo często przyspieszenie serca mogą powodować różne czynniki jak np. zwiększony poziom adrenaliny, silne emocje, niekiedy również zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Jednak zdarza się, że trachykardia objawia się z innych przyczyn i utrzymuje przez dłuższy czas, więc taki stan powinien nas zaniepokoić. Konsekwencją w tym przypadku może np. obniżanie się ciśnienia krwi, przyczyniające się bardzo często do zawrotów głowy, omdleń itp. Bardzo rzadko ale mają miejsce sytuacje, kiedy przypadki silnego ataku trachykardii powodują zatrzymanie się krążenia krwi i mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego wszystkie dłużej utrzymujące i niepokojące nas problemy z sercem powinny być konsultowane ze specjalistą.

Zaburzenia rytmu serca możemy podzielić na 2 rodzaje zaburzenia nadkomorowe, zaburzenia komorowe.

Zaburzenia nadkomorowe: trzepotanie przedsionków, migotanie przedsionków, częstoskurcze przedsionkowe, węzłowe, przedsionkowo-komorowe, dodatkowe pobudzenia nadkomorowe. Ten rodzaj arytmii może występować samodzielnie niekoniecznie z chorobami serca, najczęściej nie stanowi zagrożenia dla życia. Jednak należy mieć na uwadze, ze w przyszłości migotanie czy trzepotanie przedsionków w przyszłości może powodować między innymi zatory lub niewydolność krążeniową. Dlatego nie można lekceważyć żadnych nieprawidłowości pracy serca i najlepiej skonsultować stan zdrowia ze specjalistą.

Arytmia komorowa: pojedyncze pobudzenia komorowe, częstoskurcze komorowe, migotanie komór. W tym przypadku utrwalone arytmie mogą być bezpośrednim zagrożeniem życia. Mogą również wywołać zaburzenia hemodynamiczne i w takim przypadku wymagają natychmiastowego leczenia. Szczególnie niebezpieczne są częstoskurcze komorowe i migotanie przedsionków.

Czym mierzyć ciśnienie krwi przy arytmii?

Na rynku zazwyczaj możemy spotkać ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają na oscylometryczny pomiar ciśnienia dla osób, które wymagają zwykłego pomiaru przy nadciśnieniu mogą być odpowiednie. Jednak dla osób, które mają powtarzające się zaburzenia pracy serca zwykły ciśnieniomierz może nie działać prawidłowo, a co najistotniejsze nie wykryje zaburzeń takich jak np. arytmia. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem sprzętu dobrej jakości, który ma wskaźnik wykrywania arytmii. Taka funkcja w wielu przypadkach pomoże wykryć nierówną pracę serca. Należy pamiętać, że najgroźniejsze dla naszego zdrowia i życia są tachyarytmie komorowe jak częstoskurcz komorowy czy migotanie komór, które mogą w niektórych przypadkach prowadzić do zatrzymania akcji serca w w konsekwencji do zgonu.

Na rynku możemy spotkać różne aparaty pomiarowe, w przypadku zaburzeń pracy serca warto wybrać sprzęt dobrej jakości, który pozwoli uzyskać nam prawidłowy pomiar.