loadingimg

Wczytuję dane...
 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Nadciśnienie tętnicze, skąd się bierze? Czy nadciśnienie jest niebezpieczne?
 • Większość z nas prawdopodobnie nie kojarzy określenia nadciśnienia tętniczego z chorobą – ot, jeden z mniej lub bardziej uciążliwych objawów. Tymczasem nadciśnienie jest chorobą układu krążenia, która polega na stałym czy też okresowym podwyższeniu ciśnienia, a mowa tu o wartościach wynoszących 140/90 mmHg lub wyższych.

  Na ogół przyjętymi przyczynami powstania nadciśnienia są uwarunkowania genetyczne, otyłość, wiek powyżej 50 roku życia, nerwowy i siedzący tryb życia czy częste sytuacje konfliktowe w życiu rodzinnym lub zawodowym. Znaczącym uwarunkowaniem jest też nałóg palenia papierosów, czy częste przypadki nadużycia alkoholu. Według najnowszych tendencji, wpływ na nadciśnienie tętnicze przypisuje się również stałemu podwyższeniu zawartości sodu we krwi – który spowodowany może być np. wzrostem spożycia soli w potrawach (sól kuchenna).

  Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?
  Pierwszymi objawami jakie będziemy mogli zaobserwować są min. uporczywe bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie i krwawienia z nosa. Ponadto nadciśnienie może się rozwijać na przełomie wielu lat nie dając większych dolegliwości dlatego też warto okresowo kontrolować ten ważny parametr i zaopatrzyć się w dobry ciśnieniomierz naramienny. Wynik pomiaru nie powinien przekraczać wartości 139 mmHg ciśnienia skurczowego i 89 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Takie są powszechnie przyjęte prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi.

  Nieleczone nadciśnienie – co nam grozi?
  Jak każda choroba ludzkiego organizmu, która nie jest w odpowiedni sposób leczona i kontrolowana, nadciśnienie tętnicze prowadzi do wielu powikłań. Konsekwencje takiego stanu rzeczy zdecydowanie nie należą do błahych. Może dojść m. in. do uszkodzenia nerek, wzroku, udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mowa o udarze mózgu i zawale mięśnia sercowego musimy pod uwagę wziąć też przedwczesną śmierć w konsekwencji przebytych schorzeń.

  nieleczone nadciśnienie
  Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do powstania groźnych chorób (m.in. udaru mózgu)

  Jak zapobiec powstaniu nadciśnienia?
  W wielu przypadkach można skutecznie ograniczać wpływ nadciśnienia tętniczego na nasze zdrowie i życie. Dzieje się to głównie za sprawą wczesnego rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Warto również zwrócić uwagę na istotną role:
  -profilaktyki (w tym regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi, co najmniej 2-3 razy w tygodniu)

  -zdrowego stylu życia
  -ograniczenia stosowania używek- w tym spożycia alkoholu i palenia tytoniu,fajek
  -zmniejszenia spożycia soli w codziennej diecie
  -regularne ćwiczenia ruchowe (spacer, pływanie, jazda na rowerze)

  Czym jest kryza nadciśnieniowa (przełom nadciśnieniowy)?
  O kryzie nadciśnieniowej lub inaczej przełomie nadciśnieniowym możemy mówić gdy wartości ciśnienia tętniczego pacjenta przekraczają 220/120 mmHg. W diagnozowaniu przełomu nadciśnieniowego ważna jest nie tyle wartość ciśnienia tętniczego, co różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym, a rozkurczowym. Warto zadać sobie pytanie- czy jest to aż tak ważne? Zdecydowanie tak! Przełom nadciśnieniowy jest stanem zagrożenia życia i sytuacja ta wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Im większa różnica pomiędzy ciśnieniem górnym, a dolnym, tym stan chorego jest poważniejszy.

  kryza nadciśnieniowa (przełom nadciśnieniowy)
  Kryza nadciśnieniowa (przełom nadciśnieniowy) wymaga zawsze pilnej reakcji medycznej! 

   

  Niniejszy wpis jest jedynie krótkim i bardzo ogólnym artykułem zawierającym informacje z zakresu nadciśnienia tętniczego. Dzięki niemu dowiecie się Państwo kilku informacji na temat zagrożeń wynikających z nieleczonego nadciśnienia tętniczego, jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe, czym jest przełom nadciśnieniowy oraz (co chyba najważniejsze) jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu krwi. W następnych tekstach postaramy się przyjrzeć bliżej każdemu z tych zagadnień, by zgodnie z deklaracją ze strony głównej, stworzyć w tym miejscu zbiór cennych porad i informacji. Zapraszamy do kontaktu!

2016-06-24 09:40:36